Vijesti

Mnogo žalbi na izbore popisivača

BANJALUKA - Kako se bliži oktobar i najavljeni popis stanovništva u Bosni i Hercegovini, sve je jasnije da nadležne institucije neće biti u stanju ni ovaj posao da završe kako bi trebalo. Popisne komisije obavile su testiranja zainteresovanih kandidata i objavile preliminarne liste izabranih intruktora i popisivača, ali su već stigle primjedbe na kriterijume prema kojima su izabrani kandidati koji će biti uključeni u popis stanovništva.

izvor: Novosti/Frontal


Kandidati koji nisu izabrani, jer nisu zadovoljili kriterijume, ogorčeni su na proces izbora, jer smatraju da je bilo nekoliko bitnih propusta. Popisivači su mogli da se prijave samo u jednoj kancelariji, nije bilo dovoljno vremena za razgovor sa kandidatima i višečasovno čekanje na vratima opštinskih kancelarija samo su neke od primjedbi kandidata koji nisu zadovoljili „ukuse“ komsije.

- Bodovanje kandidata je loše, jadno i katastrofalno. Apsurdno je da neko ko je završio samo srednju školu i nezaposlen je dobije četiri boda na „stepen obrazovanja“ i „status u aktivnosti“, dok su studenti mogli da dobiju samo dva boda za završenu srednju školu i jedan za status u aktivnosti - stoji u pismu jednog od studenata.

Rukopis se ocjenjivao na osnovu obrasca koji se popunjava tako što se štampana slova trebalo bukvalno da se prepišu u kvadratiće, bez pisanja dužeg teksta na osnovu kojeg bi se zaista mogao vidjeti nečiji rukopis. Zanima me ko su ljudi koji ocjenjuju nečiji rukopis? Da li su oni lingvisti, filolozi, grafolozi ili slično? Ovo ostavlja veliki prostor za nepotizam i povlašćivanje određenih kandidata kroz dodeljivanje više bodova, u šta uopšte ne sumnjam - napisala je u pismu Banjalučanka Jelena Dalić. U Gradskoj popisnoj komisiji Banjaluka pravdaju se da su to propisale statističke institucije u BiH. - Prema proceduri statističkih institucija u BiH definisano je da se kriterijum ocjenjivanja rukopisa određuje na osnovu ispunjavanja obrazaca i time smo se rukovodili - kažu u gradskoj popisnoj komisiji.

U Gradskoj popisnoj komisiji lopticu su prebacili na statističke institucije u BiH, jer su, kako kažu, one odredile kriterijume.

- Kriterijumi su tako postavljeni da za popisivače sa visokom školom kandidat dobije četiri boda, sa završenom višom školom tri boda, sa završenom srednjom četverogodišnjom školom dva boda i završenom trogodišnjom školom jedan bod - objasnio je član komisije Jadranko Golić.

Međutim, zanimljivo je da studenti nigdje nisu uvršćeni kao posebna kategorija, a upravo oni su činili najvećio dio kandidata koji su se prijavili na konkurs za popisivače i instruktore. Praktično, u startu im je onemogućeno da zarade jer spadaju u kategoriju kandidata sa srednjom školom i sa pravom se pitaju kako je moguće da neko sa nižim obrazovanjem u startu ima više bodova od njih, te zašto nisu mogli da dobiju dodatne bodove u slučaju da uskoro završavaju studije.

Komisija u Banjaluci odredila je 1.779 kandidata za popisivače koji su zadovoljili kriterijume, dok 232 kandidata nisu ispunili uslove. Njih će obučavati 333 izabrana instruktora, a 32 kandidata iz ove grupe nisu zadovoljili kriterijume.

ROK ZA ŽALBE


Nezadovoljnim kandidatima ostavljen je rok žalbe, ali i tu su statističke institucije „dobro“ odradile svoj posao jer skoro nevjerovatno zvuči činjenica da kandidati koji žele da se žale mogu to učiniti komisijama koje su ih i ocjenjivale.

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog