Vijesti

Produženi boravak u školi za 2.300 učenika

Produženi boravak u školskoj 2013/2014. godini biće organizovan za 2.300 učenika u 40 škola u Republici Srpskoj.

Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju predviđeno je da škola može, u skladu sa svojim mogućnostima, organizovati prošireni program koji, između ostalog, podrazumijeva i produženi boravak.

Ministarstvo prosvjete i kulture donijelo je Uputstvo o organizovanju proširenog programa kojim je regulisano i organizovanje produženog boravka. Uredbom o pedagoškim standardima i normativima za osnovno obrazovanje propisani su standardi i normativi za organizovanje produženog boravka.

Produženi boravak u školama u Republici Srpskoj organizuje se od školske 2009/2010. godine. Zainteresovanost škola i roditelja za ovaj program svake godine je sve veća. U školskoj 2009/2010. godini produženi boravak je organizovan u 19 osnovnih škola i dva vrtića, u školskoj 2010/2011. godini u 23 škole, u školskoj 2011/2012. godini u 34 škole a u školskoj 2012/2013. godini u 39 škola.

Produženi boravak se organizuje za učenike prvog razreda, eventualno za učenike prve trijade, što zavisi od mogućnosti škole i zainteresovanosti roditelja.

Produženi boravak u specijalnim ustanovama koje se bave vaspitanjem i obrazovanjem učenika sa smetnjama u razvoju organizuje se za učenike prve i druge trijade. Ukoliko škola ima uslove, može organizovati produženi boravak za zainteresovane učenike.

U slučajevima kada je zainteresovanost roditelja veća od smještajnih kapaciteta škole, prilikom uključivanja učenika u produženi boravak škole daju prednost učenicima čiji su roditelji u stalnom radnom odnosu, o čemu roditelji školi dostavljaju dokaz. Roditelji treba da dostave i dokaz da u zajedničkom domaćinstvu nema članova koji bi se mogli privremeno brinuti o djetetu za vrijeme roditeljskog/starateljskog radnog angažovanja.

Prilikom upisa učenika u prvi razred škola informiše roditelje o produženom boravku i prikuplja podatke o zainteresovanosti roditelja za uključivanje učenika u produženi boravak. Podaci o zainteresovanosti roditelja učenika ostalih razreda prikupljaju se na kraju školske godine.  Sa roditeljima koji su zainteresovani za uključivanje učenika u produženi boravak škola zaključuje ugovor, kojim se regulišu prava i dužnosti škole i roditelja učenika uključenih u produženi boravak.

Roditelji imaju mogućnost potpisivanja ugovora sa ishranom i ugovora bez ishrane. Ugovorom se reguliše dnevno vrijeme koje dijete provodi u produženom boravku, kao i vrijeme trajanja ugovora, dužnosti roditelja o obavještavanju škole ukoliko dijete određeno vrijeme neće boraviti u produženom boravku, da li će imati ishranu ili ne, uslove koje će škola obezbijediti djetetu za vrijeme boravka u produženom boravku, da li će dijete biti uključeno u druge aktivnosti i slično.

"Finansiranje produženog boravka vrši se na sljedeći način: Ministarstvo snosi troškove bruto plata radnika angažovanih u produženom boravku, jedinica lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi škola koja organizuje produženi boravak može da snosi materijalne troškove, i može se finansirati iz drugih izvora. Roditelji koji potpišu ugovor sa uključenom ishranom snose troškove ishrane, i u zavisnosti od zainteresovanosti, snose troškove ostalih aktivnosti kao što su učenje stranih jezika ili sportske aktivnosti", istakli su u Ministarstvu prosvjete i kulture RS.

Okvirno radno vrijeme produženog boravka je od 6.30 do 17.30 časova. Dužina boravka djece u produženom boravku zavisi od rasporeda rada u redovnoj nastavi, vannastavnih aktivnosti i radnog vremena roditelja. Svaka škola će odrediti radno vrijeme produženog boravka u skladu sa navedenim okvirnim radnim vremenom.

(Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog