Republika Srpska

IRB tužio Olimpijski centar Jahorina

Zbog duga od 2.840.000 KM Investiciono-razvojna Banka Republike Srpske tužila je Olimpijski Centar Jahorina. Riječ je samo o dijelu duga prispjelom na osnovu emitovanih obveznica.

Olimpijski Centar proteklih godina emitovao je obveznice u vrijednosti 41.000.000 maraka koje su većinom uložene u poboljšanje infastrukture na I oko skijaških staza.

Vlada Aleksandra Džombića pokrenula je 2010.godine investicioni ciklus na Jahorini. Olimpijski Centar Jahorina koji je u većinskom državnom vlasništvu odre]en je za nosioca posla, ali kako nije bio kreditno sposoban odlučeno je da emituje obveznice koje će u većini slučajeva kupovati državni fondovi poput Investicono-razvojne Banke. Do kraja prošle godine na ovaj način u Jahorinu je investirano nešto više od 37.000.000 miliona. U ovoj i narednim godina još treba potrošiti 4.000.000 maraka.

Uložiš keš a dobiješ bezvrijedne akcije

Vjerovatno je svima od početka bilo jasno da Centar neće moći vraćati dospjele rate, jer je već godinama gubitaš, a ulaganja koja su nesumnjivo značajana ne donose brzu zaradu.

Vlada Željke Cvijanović trebala je brzo rješenje pa se u javnost pustio probni balon kako će se emitovane obveznice pretovoriti u akcije preduzeća. Rekacija opozicije, stručnjaka i medija je bila mlaka pa se ubrzano krenulo u posao pretvaranja milionskih ulaganja u opremu u, za sada, bezvrijedne akcije.

Centar je prošlu godinu završio sa gubitkom od par stotina hiljada i akumuliranim gubitkom od gotovo tri miliona  iako je izgrađeno nekoliko novih ski-liftova, topova za vještačko osnježavanje staza, a počela je i izgradnja gondola koja će povezivati Pale i Jahorinu.

Gubitak je i pored povećanja gostiju pravdan prevelikim brojem zaposlenih, lošom putnom infrastrukturom, nesaradnjom oko osnovnih komunalnih problema sa opštanama Pale i Trnovo , neobnovljenim hotelom Bistrica i sezonon koja traje samo nekoliko mjeseci.

Gosti su se i ove godine pitali zašto nema parkinga i slično…

Kasno Vlada na Jahorinu stiže

Vladi se očigledno crveni alarm upalio tek nakon uspješne, ali relano propale zimske sezone 2012/2013.
Rukovodstvo na čijem je čelu bio Branko Koroman , inače uzdanica SNSD-a na Palama i okolini, smijenjeno je polovnim jula. Nadzorni odbor po preporuci Vlade na njegovo mjesto imenovao je Nevena Ćosovića.

Obrazlaženje - nisu postignuti očekivani poslovni rezultati. Smjenama su predhodile dvije veoma zanimljive sjednice Skupštine akcionara Olimpijskog centra Jahorina na kojima nisu usvojeni izvještaj o radu niti plan poslovanja Centra.

Vlada je prije smjena posumnjala kako su trošene pare dobijene od obvezneica, a bilo je i odredjenih sumnji u kvalitet radova na Jahorini. Na sjednici Skupštine akcionara održanoj 30.06.2013. godine nije prihvaćen Izvještaj rukovodstva Centra o utrošku namjenskih sredstva pribavljenih emitovanjem I i II emisije obveznica.

Predstvanik većinskog kapitala, Maida Ibrišagić-Hrisitić, inače ministar trgovine i turizma u Vladi RS tada je od Nadzornog odbora zatražila da provede procuduru i zatraži nezavisno revizorsko mišljenje. Naređeno, učinjeno.

Revizorska kuća Reviform Sarajevo međutim nije pronašla ništa sumnjivo kako u trošenju tako ni u kvalitetu izvedenih radova ali se ogradila da nije imala mandat izvrši reviziju poslovanja preduzeća.

Na sljedećoj sjednici Skupštine akcionara 02.07.2013.godine predstvanik većinskog kapitala okomila se na rukovodstvo kompanije i ostvaren gubitak i pored loše sezone. To je praktično bio uvod u smjenu Branka Koromana što je potvrdjeno na sjednici Vlade nekoliko dana kasnije.

Neizvjestan opstanak Olimpijskog centra Jahorina

Investiciono-razvojna Banka, u svojstvu većinskog vlasnika, analizirla je poslovanje Olimpijskog centra Jahorina u 2012. godini. Zaključci su poražavajući.

Društvo ne obezbjeđuje dugoročnu ravnotežu - prevedno na obični jezik Centru prijeti bankrot ili stečaj. Ministar Maida Ibrišagić-Hristić na toj sjednici Skupštine 2. jula pročitala je i mišljenje IRB-a u kojem se navodi da “Banka apsolutno nije zadovoljna poslovanjem Centra i ostvarenim rezultatima s obzirom na ogromna uložena sredstva u razvoj i kvalitenu zimsku sezonu 2011/2012. god. I pored planirnanog pozitivnog poslovanja Centar je ostvario gubitak, ne izvršava svoje obaveze, a akcioni planovi ne daju nikakve rezultate”, zaključuju u IRB-u.

Odluka o konverziji duga po osnovu dospjelih rata a na osnovu emitovanih obveznica još nije donesena. Investiciono-razvojna banka morala je da tuži Olimpijski centar Jahorina zbog nenaplaćenih 2.840.000 maraka.

Za to vrijeme nada da bi se sezona mogla produžiti i tokom ljetnjih mjeseci gotovo je propala.

Tek nekoliko sportskih ekipa pripremalo se na planini u junu i julu. Veći dio ionako malog jahorinskog kolača uzimaju vlasnici privatnih hotela, apartmana i restorana.

Republika Srpska nastvalja ulaganja bez cilja i smisla, a turiste i u narednoj zimskoj sezoni na Jahorni će, po svemu sudeći, dočekati i bez - parkinga.

(Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog