Kultura
U MSURS-u „Nadežda Petrović: s obe strane objektiva“
Nakon izložbe Milana Konjovića u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, od 1. avgusta 2013. godine biće postavljena izložba „Nadežda Petrović: s obe strane objektiva“, autorke dr Jasne Jovanov , upravnice Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u Novom Sadu .
Plod višegodišnjeg istraživačkog rada dr Jasne Jovanov, predstavlja svojevrsno otkriće u stvaralaštvu Nadežde Petrović (1873–1915).
Naime, fokusiranjem fotografije u okviru opusa najznačajnije slikarke Moderne, otkriva se do sada malo poznat aspekt njenog rada. Fotografije Nadežde Petrović svjedoče o njenoj izuzetnoj ulozi i značaju u srpskoj fotorgrafiji, a posebno o činjenici da se radi o prvoj srpskoj umjetnici koja se kontinuirano bavila ovim medijem.
Iako na ovoj izložbi u Banja Luci, zbog nedostižnih finansijskih sredstava za osiguranje, neće biti zastupljene slike Nadežde Petrović, produkcija i postavka projekta dr Jasne Jovanov svojom atraktivnošću teme i multimedijalnom realizacijom – video, originalni predmeti, fotografije i printovi Nadeždinih remek djela, biće snažan susret sa umjetnošću i nevjerovatnim životom jedne od najznačajnijih ličnosti sveukupne srpske umjetničke i intelektualne istorije.
Kustos izložbe u MSURS-u je muzejski savjetnik, dr Sarita Vujković, a izložbu će, u četvrtak, 1. avgusta 2013. godine, otvoriti akademik Milivoje Unković.
Nadežda Petrović (1873–1915)
se smatra jednom od najznačajnijih srpskih slikara s početka vijeka.
Iako je tematski ostala vjerna nacionalnom,
stilski se potpuno okrenula savremenim tokovima evropske umjetnosti. U odnosu
na ostale umjetnike išla je znatno ispred
svog vremena - sigurno da je i to jedan od razloga što od svojih savremenika
nije bila dobro shvaćena, a u jednoj tradicionalno patrijarhalnoj srpskoj sredini.
Rođena je u Čačku 1873. godine. Od 1884. god. sa porodicom preseljava se u Beograd.
Višu žensku školu završila je u Beogradu 1891.god. Sljedeće, 1892. godine, polaže ispit za nastavnicu crtanja u srednjim
školama i postaje učenica u ateljeu Đorđa Krstića.
1896/97.god. pohađa školu kod Kirila Kutlika. Od 1898.god. počinje školovanje u Minhenu u ateljeu Slovenca Antona Ažbea. Već 1900. godine imala je prvu samostalnu izložbu u Beogradu. 1901.god. započinje rad u ateljeu Julijusa Ekstera u Minhenu. Od 1904.god. angažuje se u domovini oko Prve jugoslovenske umjetničke izložbe, osnivanja Lade i Prve jugoslovenske umjetničke kolonije ( Sićevo, Pirot 1905.god.). Do 1912. izlaže na mnogobrojnim izložbama: Izložba Lade; Izložba jugoslovenske kolonije 1907; Izložba srpskog umjetničkog udruženja 1908; Druga samostalna izložba u Ljubljani 1910; iste godine u Parizu na Jesenjem salonu i u Zagrebu u okviru grupe Medulić; naredne 1911.god. izlaže u srpskom paviljonu na Međunarodnoj izložbi u Rimu, na Salonu internacionalne unije i Jesenjem salonu u Parizu. U Beogradu 1912. god. otvara slikarsku školu i učestvuje na četvrtoj jugoslovenskoj izložbi.
U prvom balkanskom ratu učestvuje kao dobrovoljna bolničarka
na frontu. Sa srpskom vojskom je ponovo
1913. i 1914.god. Umrla je u Valjevu, od tifusa, gdje je bila na dužnosti dobrovoljne
bolničarke...
(Frontal)