Republika Srpska

Hrvati traže 10 miliona evra nižu cijenu za most na Savi?

ZAGREB, BANJALUKA - Hrvatska je zatražila reviziju već gotovog projekta za izgradnju mosta na Savi kod Gradiške, potvrđeno je "Nezavisnim" iz Vlade Hrvatske.

Naime, u dopisu, koji su dobili od Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture Hrvatske, navedeno je da traže reviziju projekta, jer je ustanovljeno da je cijena mosta premašila planiranu.

"Zbog toga je na sastanku u Sarajevu dogovorena optimalizacija projekta mosta kako bi cijena mosta bila spuštena na razinu planirane", navela je Renata Ivanović, portparol Ministarstva.

Ona je pojasnila da Hrvatska planira kandidovati svoj dio izgradnje za sufinansiranje iz evropskih fondova.

"Cestovni projekti su eligibilni od 1. siječnja 2014. godine. Zemljište za izgradnju mosta s hrvatske strane Save je otkupljeno", navela je ona.

Kako smo nezvanično saznali, Hrvatska insistira da cijena za izgradnju kompletnog mosta bude niža za najmanje deset miliona evra. Ukupna cijena bi, prema dosadašnjim kalkulacijama, bila oko 40 miliona evra, a Hrvatska i RS bi ga finansirale po pola. RS je već obezbijedila svoj dio sredstava.

Kako je rečeno u Ministarstvu saobraćaja i veza RS, ova revizija projekta ne bi trebalo da utiče na dinamiku izvođenja radova ukoliko Hrvatska i BiH postignu saglasnost da naša strana raspiše međunarodni tender.

"Ukoliko dođe do toga, ova revizija uopšte neće uticati na izbor izvođača i nadzora za izgradnju", navode u Ministarstvu. Dodali su da u slučaju postizanja saglasnosti RS može odmah krenuti u izvođenje radova u prvoj godini izgradnje, a Hrvatska bi nakon dobijanja sredstava iz EU, nastavila u drugoj godini.

"Ovo je posebno značajno u kontekstu činjenice da je granica EU od 1. jula na Savi. Pozitivna je najava i Uprave za indirektno oporezivanje BiH da će početi izgradnja graničnog prelaza na našoj strani i da su procedure već završene", navedeno je u Ministarstvu.

Oni su, takođe, istakli da će, s obzirom na to da se radi o međunarodnom tenderu, koji će biti sproveden po najstrožim evropskim standardima, biti izabran ponuđač sa najpovoljnijom cijenom.

"Time je veoma jasno da cijena može biti niža od one koja je navedena u projektu", istaknuto je u Ministarstvu.

Osim toga, istakli su, Hrvatska je već dodijelila građevinsku dozvolu na osnovu glavnog projekta, koji je sad predmet revizije.

Peter Sorensen, šef Delegacije EU u BiH, je nedavno prilikom posjete gradilištu mosta rekao da ovaj projekat ima podršku EU.

"EU je snažno posvećena ovom projektu, koji je potreban za obje države kao i za lokalno stanovništvo", rekao je tom prilikom Sorensen.

Topić: Kvalitetan tender obara cijenu

Dušan Topić, direktor JP "Autoputevi RS", govoreći o zahtjevu Hrvatske za nižom cijenom izgradnje mosta na rijeci Savi, kaže da će se sa kvalitetno sprovedenim međunarodnim tenderom sigurno doći do niže cijene.

"Neka se na raspisani tender za izgradnji mosta na Savi prijavi deset firmi, dobićemo sigurno dvadeset do trideset odsto nižu cijenu od procijenjene", rekao je Topić dodajući da RS ima obezbijeđen novac, ali da je problem na strani Hrvatske, koja čeka ulazak u EU i nakon toga bespovratna sredstva EU.

On ističe da je to i jedan od osnovnih razloga zbog čega do sada nije raspisan tender iako ima sva dokumentacija kao i građevinska dozvola.

(Nezavisne/Foto: Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog