Republika Srpska

Neophodan sistematski pristup preduzetništvu

Potrebna su dugoročna rješenja u privredi zaključak je Okruglog stola o porodičnim firmama u Republici Srpskoj

U organizaciji Centra za edukaciju Pro Educa u Banjaluci je održan Okrugli sto o porodičnim firmama u Republici Srpskoj. Privrednici, stručnjaci i predstavnici strukovnih udruženja i razgovarali su o položaju porodičnih preduzeća u Republici Srpskoj, perspektivama razvoja porodičnih firmi u Republici Srpskoj, upravljanju porodičnim firmama u vrijeme krize, te o značaju stalne edukacije kadrova porodičnih kompanija.

 „Porodični biznis je izuzetno važna oblast u svim svjetskim ekonomijama i tema kojoj se pristupa vrlo ozbiljno. U našim uslovima, porodičnim kompanijama do sada nažalost nije data adekvatna pažnja, i nije u potpunosti shvaćen značaj koji porodične firme imaju za ekonomiju Republike Srpske i Bosne i Hercegovine jer nova zapošljavanja mogu ostvariti samo porodične kompanije“, smatra Dragan Močević, autor projekta „Porodične firme u Republici Srpskoj“.

Učesnici Okruglog stola o porodičnim firmama zaključili su da je krajnji trenutak da se počne sistematski pristupati preduzetništvu u Republici Srpskoj. Svi oblici preduzetništva neophodni su privredi Republike Srpske zbog malog BDP i malog tržišta, smatra Goran Račić, predsjednik Područne privredne komore Banjaluka.

„Nama su potrebna dugoročna rješenja koja će uspjeti da obezbijede poboljšanje privrednog ambijenta, nove investicije i rasterećenje privrede“, rekao je Račić.

Učesnici smatraju da je neophodno sistematski mijenjati i obrazovni sistem kako bi obrazovni program pratio realne potrebe društva, kako bi se obrazovali sposobni menadžeri, voljni da se upuste u rizike poslovanja u realnom sektoru. Neophodna je i veća podrška medija promicanju pozitivnih primjera  preduzetništva, i promjeni slike javnosti o vlasnicima porodičnih preduzeća.

„Jedino porodična preduzeća imaju mogućnost da ostvare nova zapošljavanja i dugoročno obezbijede rast BDP. U državnim kompanijama ljudi na vodećim pozicijama izbjegavaju odgovornost i donošenje odluka, jer čuvaju svoj posao koji mogu da izgube samo ukoliko naprave grešku. U porodičnim preduzećima morate donositi odluke i preuzeti odgovornost za svoje postupke, morate rizikovati kako bi preduzeće iz svake krize izašlo jače i stabilnije“, smatra Robert Ličen, stručnjak za krizni menadžment iz Slovenije.

Na skupu je premijerno prikazan dokumentarni film „Porodične firme- stub razvoja ekonomije“ koji je snimljen tokom održavanja Poslovnog foruma, koji je uz učešće više od 200 privrednika , stručnjaka i predstavnika vlasti održan je 15. maja u Banjaluci.

(Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog