Republika Srpska

Veliki projekti otvaraju hiljade novih radnih mjesta

Banjaluka - Realizacija velikih projekata u Republici Srpskoj kao što su gasovod "Južni tok", termoelektrane "Stanari" i "Ugljevik 3", energetski objekti na Drini, autoput Banjaluka - Doboj, doprinijeće povećanju privrednih aktivnosti i donijeti nova radna mjesta, ističu privrednici i ekonomisti.

Izgradnja dionice autoputa od Doboja do Prnjavora teče planiranom dinamikom, a do kraja ove godine na realizaciji ovog projekta biće zaposleno od 350 do 450 dodatnih radnika, dok će za mjesec početi i izgradnja mosta na rijeci Bosni, koji je ujedno i najveći objekat na ovoj trasi autoputa.

Rečeno je to juče prilikom posjete ministra saobraćaja i veza RS Nedeljka Čubrilovića i direktora "Autoputeva RS" Dušana Topića gradilištu dionice autoputa u mjestu Kladari u Doboju.

Čubrilović je rekao da su probijena 22 kilometra dionice autoputa od Doboja do Prnjavora, te dodao da je iz pravca Prnjavora "Granit" započeo radove.

On je podsjetio da je rok za završetak ovog posla tri godine, a da su radovi na izgradnji počeli prošle godine.

Topić je rekao da su sa početkom građevinske sezone radovi na dionici autoputa u punom jeku, a da će izgradnja mosta na rijeci Bosni, koji je ujedno i najveći projekat na dionici autoputa, početi najkasnije za mjesec.

Glavni inženjer u "Integral inženjeringu" Boris Zdjelar rekao je da se već sada, od 24 časa, dnevno radi 20 časova.

U ovoj godini planirano je da se završe kompletni zemljani radovi - rekao je Zdjelar i dodao da je na izgradnji dionice do sada angažovano 250 radnika, od čega je 180 građevinaca, zanatlija i vozača, dok je ostatak tehnički kadar.

Zdjelar je istakao da će broj zaposlenih u ovoj godini na dionici dostići od 600 do 700 radnika.

Glavni inženjer nadzora nad radovima preduzeća "IRD Eptisa" Dejvid Praten rekao je da je ovo međunarodni projekat, finansiran od EBRD-a, i da izvođač mora da radi u skladu sa međunarodnim standardima.

Nova radna mjesta otvara i TE "Stanari" kod Doboja za koju je kamen temeljac položen u subotu. Na tom projektu vrijednom oko 400 miliona evra biće angažovano više od 1.000 radnika, dok će po završetku izgradnje u elektrani i rudniku stalni posao dobiti 900 ljudi.

U TE "Ugljevik 3" biće investirano 700 miliona evra, a u njoj će biti zaposleno oko 800 radnika.

Velika su očekivanja i veliki broj radnih mjesta trebalo bi da otvori projekat gasovoda "Južni tok" i HE na Drini.

Oko 4.400 stanovnika opština Foča, Rogatica, Novo Goražde, Rudo, Kalinovik, Čajniče i Višegrad prijavilo se do sada za rad u tekstilnoj industriji, a poziv će biti otvoren još nekoliko dana.

Javno preduzeće "Nikola Tesla", koje sprovodi strateški program razvoja tekstilne industrije u Srpskoj, pozvalo je zainteresovane da se prijave kod lokalnih komisija.

Poziv je raspisan da bi se utvrdilo da li postoje preduslovi za realizaciju drugog klastera tekstilne industrije od 3.000 radnika u ovim opštinama.

Prvi proizvodni pogoni otvoreni su 16. maja u Bileći, a posao je dobilo 200 radnika prve smjene. Uskoro treba da počne da radi i 200 radnika u drugoj smjeni.

Iz preduzeća "Nikola Tesla", čiji je osnivač Vlada, napominju da je u toku operativna realizacija projekata u Trebinju, Ljubinju, Nevesinju, Berkovićima i Doboju, gdje će biti zaposleno više od 2.000 radnika.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin kaže da bi zahvaljujući najavljenim javnim investicijama trebalo da dođe do pozitivnih pomaka u sektoru zapošljavanja.

U velikim projektima kao što su "Južni tok", TE "Stanari", te elektrane na Drini, kao i autoput Banjaluka - Doboj u idućem periodu biće zaposlen određeni broj radnika. U sektoru malih i srednjih preduzeća ne očekuje se veliki napredak sve do 2015. i 2016. godine - rekao je Zgonjanin.

Direktor Sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS

Pero Ćorić istakao je da privrednici, pored pozitivnih efekata u prerađivačkoj industriji, polažu nade i u najavljene javne radove u RS.

Međutim, ti projekti ne daju brzo rezultate. To jeste šansa, prije svega za građevinski sektor, i dugoročno će sigurno biti efekata - naglasio je Ćorić.

On je istakao da će povećanje zaposlenosti zavisiti od toga koliko će biti zaposlena domaća operativa.

- Bitno je da se naša građevinska operativa i uopšte naša industrija sa svojim potencijalima nametne stranim investitorima, koji će uglavnom raditi velike projekte u energetici i da se na taj način poveća zaposlenost. Autoput Banjaluka - Doboj gradi naša kompanija, u saradnji sa makedonskom, i tu će sigurno biti značajnije zapošljavanje domaće radne snage - istakao je Ćorić.

Savjetnik generalnog sekretara Spoljnotrgovinske komore BiH Igor Gavran kaže da će ovi projekti sigurno doprinijeti povećanju zaposlenosti.

Sigurno je da je najčistiji pozitivan efekat iz tih projekata zaposlenost. Kada te elektrane budu napravljene i pokrenute, one se više neće zaustavljati i zaposlenost će trajati. Kada je riječ o termoelektranama, ako se koristi domaći ugalj to, naravno, znači i zapošljavanje u rudnicima - naglasio je Gavran.
Pokazatelji

Pero Ćorić kaže da je u prvom kvartalu u RS došlo do pozitivnih pomaka u prerađivačkom sektoru.

- Izvoz je povećan u većoj mjeri nego uvoz i smanjen je deficit za devet miliona ili 1,2 odsto. Međutim, zabrinjava smanjenje javnih prihoda i mislim da se Vlada pod pritiskom zbog tog smanjenja teže odlučuje za rasterećenje privrede, o kojem često govorimo i koje bi sigurno dalo pozitivan efekat - naglasio je Ćorić.

(Glas Srpske/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog