Vijesti

Deveti izvještaj RS Savjetu bezbjednosti UN: BiH mora zadržati decentralizovanu strukturu

BANJALUKA - Republika Srpska zahtijeva od međunarodne zajednice poštivanje Ustava BiH i saradnju na pokretanju Republike Srpske, kao i BiH u cjelini, naprijed u prosperitetnu, evropsku budućnost, navedeno je u Devetom izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

Kompletan IX Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN možete pronaći ovdje 

"Kako Republika Srpska radi na izgradnji bolje ekonomske budućnosti svojih građana, ona zahtijeva od članova međunarodne zajednice da poštuju Dejtonski sporazum i podrže lokalne reformske inicijative u BiH", navodi se u dokumentu.

U izvještaju se ističe da je decentralizovana struktura BiH, sadržana u njenom Ustavu kao dijelu međunarodnog ugovora, od suštinske važnosti za funkcionalno upravljanje i reformu u Srpskoj i da mora biti očuvana.

"Decentralizovana struktura omogućila je Republici Srpskoj da znatno poboljša svoj poslovni ambijent i usaglasi veći dio svog zakonodavstva sa standardima EU, čak i dok se Federacija BiH /FBiH/ uz napore reformisala", napominje se u dokumentu.

Deveti izvještaj Republike Srpske, koji se odnosi na period od novembra prošle do maja ove godine, Vlada Srpske prihvatila je na sjednici 22. aprila, a upućen je članicama Savjeta bezbjednosti, ambasadama i zvaničnicima EU, Rusije, SAD i drugih zemalja i međunarodnih organizacija i institucija.

Izvještaj opisuje razvoj događaja od Osmog izvještaja i predstavlja pregled stavova Vlade Republike Srpske o nekim od ključnih tema sa kojima se BiH suočava.

U Dijelu jedan dokumenta podsjeća se da su se u drugoj polovini novembra stranke koje čine djelimično rekonstruisani Savjet ministara dogovorile o širokom spektru reformskih pitanja, ali da je, nažalost, oštar i prolongiran spor oko formiranja nove Vlade FBiH, ponovo između bošnjačkih stranaka SDP i SDA, zaustavio provođenje dogovorenih reformi.

"Ovo je drugi put u manje od godinu dana da unutarbošnjački sukobi opstruišu napredak. Republika Srpska se nada da će trenutni zastoj biti otkočen u FBiH i da će napredak i na nivou BiH biti nastavljen", ističe se u izvještaju.

U Dijelu dva Izvještaja navodi se da BiH mora zadržati decentralizovanu strukturu, koja je ostavila mogućnost Srpskoj da ima funkcionalnu vladu i da usvoji dalekosežne ekonomske reforme kako bi ohrabrila otvaranje radnih mjesta.

"Drugi razlog zbog koga BiH mora zadržati decentralizovanu strukturu je neefikasnost, nefunkcionalnost, netransparentnost, neracionalnost i neodgovornost institucija nivoa BiH. Štaviše, kao što je EU i pojasnila, decentralizovana struktura BiH nije prepreka integracijama u EU", navodi se u dokumentu.

Dio tri Izvještaja odnosi se na ekonomski razvoj Republike, koja je posljednjih nekoliko godina provodila intenzivan program ekonomskih reformi koji je značajno poboljšao njen poslovni ambijent.

"Iako su ekonomski uslovi još teški širom BiH i Balkana, pod pritiskom svjetske ekonomske krize, reforme u Srpskoj pokazuju rezultate. Stopa nezaposlenosti u Srpskoj opala je za tri procentualna poena od 2006. godine, prije početka svjetske ekonomske krize. Konstantno je poslednjih godina nezaposlenost u Republici suštinski manja nego u FBiH. Srpska, takođe, radi na stvaranju bolje ekonomske budućnosti usaglašavajući zakone sa pravnim sistemom EU", podsjeća se u dokumentu.

U Dijelu četiri Izvještaja ističe se da se centralizovani pravosudni i tužilački sistem BiH, nametnut od Kancelarije visokog predstavnika /OHR/ kršenjem Ustava BiH, pokazao neefikasnim i neodgovornim.

"Srpska je, takođe, duboko zabrinuta pojačanom ekspanzijom nadležnosti Ustavnog suda BiH koja uključuje pitanja koja nemaju osnova u Ustavu BiH, nego u običnim entitetskim zakonima. Okolnost da Ustavni sud BiH ima na razmatranju više od 8.800 predmeta, uz činjenicu da ima samo šest aktivnih sudija /tri stranca provedu u Sarajevu manje od mjesec dana godišnje/, otežava muke pravosudnom sistemu BiH, stvorenom lošom reformom OHR-a", napominje se u Izvještaju.

Dio pet dokumenta tiče se nezakonite i kontraproduktivne uloge OHR-a. "Prisustvo visokog predstavnika, koji prisvaja ovlašćenja da vlada i kažnjava ukazima, krši Dejtonski sporazum i osujećuje svrhu političkog i ekonomskog razvoja BiH. Takozvana 'bonska ovlašćenja', prisvojena od visokog predstavnika, u konfliktu su sa njegovim mandatom propisanim Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma, i krše građanska i politička prava građana BiH", navodi se u Izvještaju.

Republika Srpska u dokumentu ističe i da prekomjerno prisustvo stranog diplomate, uz podršku glomazne birokratije, koja bez odgovornosti prisvaja apsolutna politička ovlašćenja, ozbiljno opstruiše normalnu interakciju u demokratskim politikama.

U Dijelu šest Izvještaja napominje se da, nakon više od 17 godina mira i napretka u BiH, nema opravdanja da Savjet bezbjednosti UN u BiH i dalje djeluje na osnovu Poglavlja sedam Povelje UN, koje se tiče postojanja "prijetnje miru, povrede mira ili agresije". "Međunarodni konsenzus je iz godine u godinu sve širi o tome da BiH ne predstavlja značajnu prijetnju po bezbjednost", ističe se u Izvještaju.

Uz Izvještaj je dostavljeno i popratno pismo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u kome se, između ostalog, ističe da Republika Srpska, poštujuću decentralizovanu strukturu BiH, nastoji ostvarivati napredak u procesu reformi, usmjerenih ka poboljšanju svoje ekonomske konkurentnosti i usaglašavanju svojih zakona sa standardima EU.

"Iako su izabrani rukovodioci BiH nastavili da postižu dogovore, njihovo provođenje u zakonodavstvo odvija se veoma sporo, prvenstveno zbog dubokih političkih i nacionalnih podjela unutar drugog entiteta BiH – Federacije BiH", navodi se, između ostalog, u pismu predsjednika Srpske. /kraj/sak

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog