Republika Srpska

Priznanja za 20 domaćih kompanija

BANJALUKA - Privredna komora Republike Srpske dodijelila je priznanja za 20 domaćih kompanija za prepoznatljiv kvalitet i razvoj domaćih proizvoda u okviru manifestacije izbora najuspješnijih u privredi Srpske za prethodnu godinu.

Nagrađene su kompanije "Vitinka" Kozluk za prirodnu mineralnu vodu, "Prirodno bilje" Banjaluka za domaći čaj od kamilice, "Vinarija Jungić" Čelinac za šikar selekciju vina, te "Fates" Sokolac za mašinsko tkani tepih "Super tebriz".

Među nagrađenima su i "Mladegs pak" Prnjavor za kečap "Bonito", Banjalučka pivara za laka piva, "Bimal" Brčko za suncokretovo jestivo ulje, "BB print" Banjaluka za ekološki vodootporni štapić za potpalu, te proizvođač bicikala "Lasta" Istočno Sarajevo i "Milteks" Banjaluka za ličnu zaštitnu odjeću.

Nagrade su dobile i kompanije "Fagus" Kotor-Varoš za pasiv prozor, "Vitaminka" Banjaluka za voćni nektar od jagode, "Veleprehrana" Banjaluka za tjestenine, "Podrumi Vukoje 1982" Trebinje za pjenušavo vino, Pekara "Radić" Banjaluka za heljdine kore za pitu, "Pingvin" Laktaši za rošer tortu, te "Smart sistem solušn" Pale za sistem elektronskog glasanja, "Sana Elvis" Novi Grad za spavaći program, "Kolorit" Banjaluka za boje za zaštitu i dekoraciju zidova i "Sana linea" Kostajnica za kolekciju proljeće-ljeto 2013.

Direktor Privredne komore Republike Srpske Dragica Ristić rekla je da, uprkos činjenici da je prethodna godina bila teška za privredu, najuspješniji zaslužuju da budu nagrađeni.

Predsjednik Privredne komore Srpske Borko Đurić istakao je da je u ovom momentu, više nego ikad, potrebno na svakom mjestu razvijati svijest o značaju korištenja i kupovanja domaćih proizvoda.

"Današnja manifestacija govori da imamo šta pokazati, ali nemamo dovoljno izgrađene navike da kroz domaći proizvod podižemo ukupni sistem", rekao je Đurić.

On je dodao da će Privredna komora u narednom periodu iskoristiti sva raspoloživa zakonska sredstva da se domaći proizvodi nađu tamo gdje je neophodno, a naročito tamo gdje se finansira iz javnog sektora.

"Velike priče o stranim investitorima i evropskim fondovima su prazna priča u odnosu na ono što nam može donijeti razvoj domaće proizvodnje korištenjem raspoloživih prirodnih i ostalih resursa, uključujući i ljudske potencijale", rekao je Đurić.

Prema njegovim riječima, privreda se u velikoj mjeri mora podrediti proizvodnji hrane, s obzirom na najveće potencijale u tom sektoru.

Direktor banjalučke "Vitaminke" Žarko Mikić rekao je da je nagrađeni sok od jagode skoro u potpunosti domaći proizvod, jer ova fabrika u posljednje vrijeme mnogo radi na supstituciji uvoza domaćim sirovinama.

Direktor "Vinarije Vukoje" Radovan Vukoje rekao je da je ovo preduzeće prošle godine osvojilo zlatnu medalju u Italiji za kvalitet vina "Kaberne-sovinjon" linija "Tribunija", dok je njihov "Vranac" prošle godine bio najbolje regionalno vino.

Govoreći o njihovom pjenušavom vinu, Vukoje je rekao da se samo najveći proizvođači odluče za njegovu proizvodnju tradicionalnom metodom defermentacije u boci, na šta se odvažila i ova hercegovačka vinarija.

Pomoćnik generalnog direktora brčanskog "Bimala" Ševal Suljkanović rekao je da ova fabrika u narednom periodu želi da prerađuje što više domaćeg sjemena, te da proizvodnja na godišnjem nivou iznosi oko 60 miliona litara, a izvozi se u zemlje regiona i Austriju, te odskora i u Tursku.

"Nažalost, svega pet do 10 odsto domaćih sirovina koristimo u proizvodnji, ali već četiri godine sa institucijama Republike Srpske radimo na promociji proizvodnje uljarica", rekao je Suljkanović.

Privredna komora Republike Srpske ove godine obilježava 20 godina rada i desetogodišnjicu dodjele priznanja najuspješnijima u privredi Srpske, a izbor kompanija za prepoznatljiv kvalitet obavljen je u okviru projekta "Naše je bolje".

(Srna/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog