Republika Srpska

Svaki peti radnik u Srpskoj na minimalcu

Banjaluka - Od oko 238.000 radnika u Srpskoj njih više od 44.000 prijavljeno je na najmanju propisanu platu od 370 maraka, što znači da svaki peti zaposleni prima minimalac.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, na kraju prošle godine bilo je ukupno 238.178 zaposlenih, dok je prema podacima Poreske uprave Srpske 44.158 zaposlenih u februaru ove godine bilo prijavljeno na najnižu propisanu platu.

U februaru prošle godine na najmanju propisanu platu bilo je prijavljeno 50.049 radnika.

Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković rekla je da veliki broj poslodavaca suprotno kolektivnom ugovoru prijavljuje radnicima minimalnu platu od 370 KM.

Međutim, ima i poslodavaca koji radnicima isplaćuju platu koja je čak manja od najmanje propisane - rekla je Odžakovićeva i naglasila da, ukoliko se analizira struktura zaposlenih kojima se isplaćuje najniža plata, dolazi se do podatka da neki radnici po stepenu svog obrazovanja nikako ne bi trebalo da primaju minimalac.

Minimalnu platu trebalo bi da prima oko 25.000 radnika, odnosno oni koji nemaju nikakve kvalifikacije - rekla je Odžakovićeva.

Istakla je da je odsustvo kontrola dovelo do toga da veliki broj radnika prima minimalac nezakonito.

Poreska uprava trebalo bi da kontroliše isplate plata i uplate doprinosa u skladu sa kolektivnim ugovorom - istakla je Odžakovićeva.

Prema podacima Saveza sindikata, trećina radnika koji su organizovani u sindikat ne prima redovno platu, a kod onih koji nisu situacija je još gora.

Stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević rekla je da je taj problem posebno izražen u oblasti šumarstva, drvne i metalske industrije.

Oko 43 odsto radnika iz tih oblasti se suočavalo sa neredovnom platom. Tu je došlo do izvjesnog pogoršanja u odnosu na prethodnu godinu kada 37 odsto radnika iz oblasti šumarstva i drvne industrije nije imalo redovnu platu, dok je u oblasti metalske industrije takvih radnika bilo 42 odsto - kazala je Radoševićeva.

Prema njenim riječima, 41 odsto zaposlenih u oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije ima neredovnu platu.

Po nekoliko mjeseci plata kasni i velikom broju zaposlenih u građevinarstvu, trgovini, ugostiteljstvu, saobraćaju - kazala je Radoševićeva.

Istakla je da veliki broj poslodavaca kasni i sa uplatama doprinosa.

Za oko 15 odsto radnika, koji su organizovani u sindikat, nisu redovno uplaćivani doprinosi, dok je kod radnika koji nemaju sindikat uplata doprinosa kasnila za 63 odsto zaposlenih - rekla je Radoševićeva.

Sa problemom neredovne plate i neuplaćenih doprinosa prošle godine su se suočili i budžetski korisnici.

Najveći problemi su u sektoru zdravstva. Oko deset odsto radnika nema redovnu platu dok doprinosi radnicima u pojedinim bolnicama i domovima zdravlja nisu uplaćeni i duže od tri mjeseca - kazala je Radoševićeva.

Advokati

Odžakovićeva je naglasila da najmanju propisanu platu prima najveći broj radnika u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima, građevinarstvu, metalurgiji, te poljoprivredi.

Određenim analizama došli smo do podatka da čak i pojedini advokati primaju minimalac - rekla je Odžaković.

(Glas Srpske/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog