Politika

Raspad evrozone za tri do pet godina

Beograd - Poslanik u Evropskom parlamentu Vilijam Lejdž, grof od Dartmauta, smatra da će se evrozona raspasti u sljedećih tri do pet godina.

On je istakao da će EU, sama po sebi, uvijek biti neka vrsta trgovinskog udruženja evropskih zemalja, i slobodna trgovinska zona
nešto je za što se zauzima njegova evroskeptična Britanska stranka za nezavisnost.

“Ali, mi se protivimo političkoj uniji. I ono što nije dugog života, to je upravo Evropa kao politički koncept. A ako ne može da funkcioniše politička unija, ne može onda ni monetarna”, rekao je Lejdž za beogradske “Večernje novosti”.

Ističući da je za običan svijet prilično zastrašujuća ideja da dio njihove imovine može da bude konfiskovan, što se trenutno dešava sa kiparskim bankama, on je rekao da se ne može se uzimati kapital iz jedne države da bi se preselio u drugu. “Zato, ako mogu da dam bilo kakav savjet srpskom narodu, on bi glasio: ostanite van EU”, poručio je Lejdž i ocijenio da su glavni nedostaci EU to što neizabrana birokratija donosi sve odluke.

On je dodao da saučestvuje sa Srbima na Kosovu, jer smatra da se EU loše ponijela prema njima. “Svjestan sa problema Srba na Kosovu, kao što sam svjestan problema drugih manjina u ostalim dijelovima svijeta. Lično, gajim divljenje prema srpskoj kulturi i kulturi Srpske pravoslavne crkve”, istakao je poslanik u Evropskom parlamentu Vilijam Lejdž.

On je poručio Srbima da njeguju i čuvaju svoj suverenitet, kao što su uvijek radili, te da ne dozvole profesionalnim političarima da im ga oduzmu.

Lejdž je nedavno izazvao veliko interesovanje u Srbiji, ali i širom Evrope, kada je na zasjedanju Evropskog parlamenta u Strazburu zatražio da se pitanje prijema Srbije u EU odgodi do 3000. godine.

Mnogi su u Dartmautovom istupu vidjeli i demonstraciju superiornosti zapadnih zemalja nad malim državama s istoka Evrope. Polubrat bivše britanske princeze ističe da je u njegovom obraćanju bilo svega samo ne sprdnje.

“Protivimo se tome da još država ulazi u EU. To je politika moje stranke. Protivili smo se 2004. da uđu Poljska, Kipar, Mađarska, Litvanija, Estonija, Slovenija, Slovačka, Češka... Protivili smo se da 2007. uđu Bugarska i Rumunija. Sada se protivimo ulasku Hrvatske. I nastavićemo da se protivimo. Ne samo zbog Srbije, već i zbog BiH, Makedonije, Crne Gore, Turske i ostalih. Ne ciljamo, dakle, samo Srbiju. To je naša opšta politika”, naveo je Lejdž.

On je istakao da je prvi razlog zašto se toliko protivi daljem proširenju Unije, to što se Velika Britanija suočava sa disproporcionalno velikim zahtjevima imigracije, jer je prenaseljena, a da je drugi razlog protivljenja to što veliki novac iz budžeta Unije odlazi na takozvane kohezione fondove.

(Glas Srpske/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog