Republika Srpska
Odgođeno usvajanje godišnjeg plana Toplane za 2013. godinu - rasprava menadžmenta i akcionara o finansijskim gubicima
Izvještaj sa osme vanredne sjednice skupštine akcionara ad ,,Toplana“ Banja Luka, održane 04.03. pokazuje kako i zašto se odustalo od usvajanja Godišnjeg plana poslovanja ovog preduzeća za tekuću 2013. godinu. Kako se može vidjeti u samom izvještaju, objavljenom na sajtu Banjalučke berze, prijedlog je izazvao brojne reakcije pristunih, te se sjednica završila odlaganjem usvajanja ovog dokumenta, a isti je poslan na reviziju i doradu Upravi Društva.
Smatrajući da originalni prenos iz izvještaja koji se odnosi na raspravu o planu poslovanja za 2013. sam za sebe najbolje ilustruje situaciju, prenosimo ga integralno.
AD 3. Ramatranje i usvajanje prijedloga Godišnjeg plana poslovanja ,,Toplana“ a.d. Banja Luka za 2013. godinu
Predsjednik Skupštine, pozvala je Direktora Društva da obrazloži prijedlog Godišnjeg plana poslovanja Društva za 2013 godina.
Dr Mićo Milovanović je rekao, da je plan poslovanja za 2013. godinu, takav kakav jeste, zbog teške finansijske situacije u kojoj se Toplana nalazi. „Truduo sam se da bude jasan, razuman, prihvatljiv i da realno prikazuje situaciju kakva jeste“.
Predstavnik kapitala Grada, Nedeljko Sredić je izjavio da je on dobio instrukcije da ne glasa za predloženi plan poslovanja, a glavni razlog tome je što je u planu iskazan deficit gotovine, više od 14 miliona KM, a nije dat program na koji način će se ta sredstva obezbjediti. Potom je naglasio, da je dobio instrukcije da se predloži plan vrati na doradu Upravi Društva, kako bi se prvenstveno iskazalo na koji način će se pokriti deficit gotovine, kao i ostala predložena planska akta.
Stanoja Trkulja je rekao da bi se pravio plan za ovu godinu, mora se vratiti na poslovanje u prošlom periodu, te vidjeti da je Toplana od 2006-te do danas pravila gubitke od 1 000 000 KM za svaki mjesec. Nadzorni Odbor je u prošlom periodu sve usvajao što je Uprava Toplane predlagala, bez obzira o kojim ciframa i gubitcima se radilo, i niko za to nije odgovarao od Uprave Društva i članova Nadzornog odbora, a privatno su se obogatili na štetu Toplane i građana.
Bjelan Popović je rekao, da je Mićo Milovanović imao hrabrosti da iskaže realno finansijsko stanje, i ako je stanje katastrofalno, te da nisu prikazani prihodi na osnovu kojih će se realizovati rashodi za 2013. godinu.
Toplana bi puno bolje prošla da nije bila u ,,kandžama vlasti“. Nakon toga je predložio da se prihodi povećaju povećanjem cijene grijanja koja će biti tržišna.
Drago Divljak je predložio da se cijena rada zaposlenih u Toplani poveća za 50%, te da se i cijena grijanja poveća, jer je sve poskupilo u prošlom periodu što dovodi do povećanih troškova poslovanja Toplane. Zatim je rekao da se zabrani priključenje kalorimetara dok je grejna sezona, te da se provjeri da li ima nelegalno priključenih potrošača, te da Toplana treba proizvoditi sama vodu a ne kupovati istu po visokim cijenama. Takođe je rekao da su Čistoća i Vodovod poskupili svoje usluge, pa zašto nebi i Toplana?
Dragoljub Bjeljac, predsjednik Nadzornog odbora je rekao: „Ovaj plan je napravljen u veoma teškim uslovima i da je Toplana već dodirnula dno dna“. Što se tiče nedostatka od 14 miliona za 2013 godinu plan se mogao napraviti da cijena grijanja bude 2,40 KM po kvadratu umjesto 1,65 KM, pa da se obezbjedi poslovanje bez gubitka, ali u ovim kriznim vremenima to bi bilo loše po Toplanu i opao bi procenat naplate.
Siniša Perduv je postavio pitanje Upravi Društva, da mu decidno odgovore od kog momenta tačno su počeli da se gomilaju gubitci u Toplani. Kao akcionar hoće da na sljedećoj Skupštini akcionara dobije podatke koliki su bili gubitci Toplane po godinama od 1996. pa do danas, te da ga obavijeste ko je kriv za takvo stanje po godinama.
Stanoje Trkulja je rekao da bi povećanjem cijena grijanja bili oštećeni građani Banja Luke, zbog toga što su predhodne Uprave Toplane napravile milionske gubitke. Uprava Društva mora kvalitetnije i racionalnije upravljati, kao segmenti tih racionalnosti su manje zapošljavanje radnika jer ih ima viška, te ugradnja kalorimetara od strane Toplane, koja bi se naplaćivala, a ne ugradnja od strane trećih lica i firmi, te popravka vozila od strane radnika Toplane.
Bjelan Popović je reko da smatra da treba povećati cijenu grijanja pa čekati reakciju Grada, jer ako je Toplana od opšteg značaja, Grad će subvencionisati razliku cijene između trenutne i tržišne cijena grijanja.
Radinko Petrović je rekao da je trenutno finansijsko stanje u Toplani katastrofalno, te da se trebaju držati današnjeg dnevnog reda i vidjeti kako se mogu izvući iz ove trenutno loše situacije i završiti ovu grejnu sezonu, a to što se u prošlosti loše poslovalo i odgovornosti za to neka se pozabave nadležne institucije.
Mićo Milovanović je rekao: “Plan je napravljen profesionalno, a to što nedostaje preko 14 miliona KM, to je nešto sasvim drugo, te da se o planu ne može diskutovati u smjeru zašto je došlo do ovoga odnosno ko je kriv ? Treba razmišljati u smjeru kako izaći iz ove trenutne sutuacije i završiti grejnu sezonu“? Zatim je dodao da su danas na dnevnom redu Skupštine planska akta a ne izvještaji o radu i poslovanju Društva iz predhodnog perioda, te čak kada bi se i otklonili svi subjektivni faktori u poslovanju Društva, ne bi se bitno poboljšao položaj preduzeća, da je u to apsolutno siguran. Zatim je naglasio da kada su u pitanju cifre da Toplana ima ukupne obaveze 60 miliona KM a gubitke 52 miliona KM, te da raskorak iznosi 112 miliona KM, je da je ubjeđen da Toplana u sadašnjim okolnostima teško može opstati, te još jednom ponovio da je pristalica realnog prikazivanja finansijskog stanja. Zatim je rekao da iako je prošle godine od Grada Toplana dobila 27 miliona KM, opet je završila godinu sa gubitkom oko 200 000 KM.
Mićo Milovanović je zatim odgovorio Siniši Perduvu, da njegov zahtjev u vezi poslovanja Toplane u prethodnom periodu, može vidjeti na Berzi u finansijskim izvještajima, tj. svaki finansijski Izvještaj Toplane je dostupan na berzi, pa se mogu izvršiti uvidi u iste.
Zoran Balvan je rekao da je on razumio da je presudan glas Grada kao većinskog akcionara, bez obzira kako drugi akcionari odluče, te je rekao da svako treba da obavlja svoj posao u svojoj struci, a ne da se bavi poslom u drugoj stuci od svojih kolega.
Predstavnica Bors invest fonda je postavila pitanje: “Kako Grad kao većinski akcionar misli pomoći Toplani“ ? Te iznijela mišljenje da bi trebali donijeti neki zaključak u ovom smijeru.
Nedeljko Sredić je rekao da je Grad puno zadužen, te da je Toplanu puno pomagao u predhodnom periodu, da je samo prošle godine pomogao sa 28 miliona, a u zadnjih dvije godine sa 48 miliona. Potom je naglasio da Grad koji ima budžet oko 120 miliona, a samo Topani je dao ovoliki novac je i više nego dovoljno, jer nije Toplana jedina kojoj Grad mora pomatati. Grad pokušava zajedno sa Upravom da nađe rješenje, da Toplana izađe iz teške finansijske situacije i da se pređe na drugi energent.
Miroslav Rogić je rekao da mu je čudno zašto se svi boje povećanja cijena grijanja od Direktora, NO, Grada Banja Luka i svih ostalih, te da smatra da će Toplana i u budućnosti koristiti mazut i ako je on neisplativ za Toplanu, priča o drugom energentu je samo iluzija.
Milkica Gajić, predsjednica Skupštine akcionara je konstatovala da se na osnovu svih do sada iznijetih diskusija, posebno prijedloga datog od strane predstavnika kapitala Grada, direktora Društva, Predsjednika NO , kao i prisutnih akcionara može definisati određeni Zaključak. “Imajući u vidu stav predstavnika kapitala Grada, da se odloži usvajanje ovog plana poslovanja za 2013 godinu, kao i ostalih planskih akata i da se isti upute na doradu Upravi Društva, nakon čega će biti predmet ponovnog razmatranja od strane nadležnih organa, predložila bih da se u tom smislu i definiše zaključak, o kojem bi se izjasnila Skupština“. Milkica Gajić, je potom pozvala prisutne akcionare, da se izjasne o prijedlogu zaključka.
Skupština akcinara je prihvatila prijedlog predstavnika kapitala Grada Banja Luka i donijela Zaključak sa 15.207.904 glasova ili 87,8 od ukupnog broja prisutnih akcionara sa pravom glasa, kojim se odlaže usvajanje predloženih planskih dokumenata, te se predložena planska akta: Godišnji plan poslovanja za 2013, Trogodišnji plan poslovanja za period 2013-2015 godina, Poslovna politika „Toplana“ a.d. Banja Luka i Program investicija za 2013 godina, upućuju na reviziju i doradu Upravi Društva, nakon čega će se ponovo razmatrati od strane nadležnih organa Društva.
Sjednici prisustvovali:
Nedeljko Sredić- predstavnik Grada Banja Luka, Dragoljub Bjeljac - predsjednik Nadzornog Odbora, Novo Vučeta-izvršni direktor za tehničke poslove, dr Mićo Milovanović - generalni direktor Društva, Slavko Ninković-predstavnik Fonda PREF a.d. Banja Luka, predstavnika Bors inevest fonda, Siniša Perduv – akcionar, Zoran Balvan – akcionar, Stanoje Trkulja – akcionar, Drago Divljak – akcionar, Bjelan Popović – akcionar, Radinko Petrović- v.d. predsjednika sindikata, Milkica Gajić-predsjednik Skupštine, Siniša Kozić – zapisničar.
(Frontal)