Republika Srpska

Građevinsko zemljište u Banja Luci i do pet puta skuplje od ostatka RS

BANjALUKA - Investitori koji žele da ulože kapital u najvećem gradu Republike Srpske suočeni su sa visokim cijenama građevinskog zemljišta, jer je takvo zemljište u banjalučkoj opštini skuplje i do pet puta u odnosu na ostale opštine RS!

Takve cjijene uveliko utiču i na činjenicu da investitori zaobilaze Banjaluku, dok Grad još uvijek nije ni blizu realizacije izgradnje Tehnološkog biznis parka za investitore.

Cijene zemljišta u Banjaluci kreću se od 100 maraka za kvadratni metar u naseljima van gradske zone, dok je cijena zemljišta u gradskim naseljima od 300 do 600 maraka po kvadratu. U manjim opštinama RS cijena takvog zemljišta je od 15 do 50 maraka, ali uprkos niskim cijenama, zainteresovanih investitora u tim opštinama nema.

- Veliki je raspon cijena, u ponudi imamo zemljište u Lazarevu po cijeni od 100 KM po kvadratu, dok je cijena zemljišta od 800 kvadratnih metara u Novoj varoši čak 500.000 maraka. Činjenica je da zbog male potražnje prodaja zemljišta opada, ali cijena u Banjaluci još uvijek je visoka - rekao je za “Novosti” Dragan Milanović iz agencije za nekretnine “Remaks”.

On je dodao da je interes za kupovinu građevinskog zemljišta povećan u Bijeljini i Trebinju, gdje je oko dvadesetak atraktivnih placeva prodato ruskim državljanima.

- U poređenju sa gradovima u regionu, građevinsko zemljište u Banjaluci jeftinije je samo od zemljišta u Zagrebu i Beogradu - istakao je Milanović.

Ipak, odlukom Skupštine grada Banjaluka investitori koji žele da ulože u proizvodnju treba da plate 50 odsto nižu cijenu za uređenje građevinskog zemljišta i jednokratnu rentu. Plaćanje tih obaveza može biti odloženo i do dvije godine, što investitorima može znatno da olakša kupovinu zemljišta.

Ukoliko bude usvojen novi Nacrt zakona o uređenju prostora i građenju RS, investitorima će biti omogućeno da plate manje takse.

- Investitori sada imaju mogućnost da plate realne troškove uređenja građevinskog zemljišta, dok je do sada ta cijena bila određivana u skladu sa nekim fiktivnim ili naduvanim troškovima - rekao je pomoćnik ministra zadužen za građevinarstvo, Miladin Gaćanović.

Povoljnija zakonska regulativa ipak nije privukla investitore u Banjaluku, koji još uvijek čekaju izgradnju Tehnološkog biznis parka. Podsjetimo, prema podacima Gradske razvojne agencije Banjaluka za poslovanje, u pomenutom parku zainteresovano je oko 50 preduzeća, među kojima i poznata njemačka kompanija “Meser”, sa investicijom od milion evra.

(Novosti/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog