Republika Srpska
Opraštanje poreskog duga u zamjenu za vlasnički udio
BANJALUKA - Sva preduzeća u RS uskoro će dobiti priliku da "očiste" dospjeli poreski dug u zamjenu za vlasnički udio republičkih institucija, opština i javnih fondova, predviđeno je zakonskim novinama koje je utvrdila Vlada RS na zadnjoj sjednici, prenose Nezavisne novine.
S ciljem omogućavanja opstanka tih preduzeća, a prvenstveno održavanja radnih mjesta, resorno ministarstvo je predložilo dva vanredna načina izmirenja poreskog duga, među kojima i konverziju u vlasničke udjele, odnosno akcije.
"Pretvaranjem poreskog duga u vlasnički udio u poreskom dužniku umanjiće se negativan rezultat poslovanja tog poreskog dužnika, omogućiće se dalji nastavak poslovanja i, što je najvažnije, doprinijeće se očuvanju postojećih radnih mjesta uz mogućnost i otvaranja novih", smatraju u Ministarstvu finansija RS.
Zakonom je predviđeno da se konverzija obavlja prema knjigovodstvenoj vrijednosti zbog procjene da će se na taj način najbolje zaštititi potraživanja i kapital RS.
Vlasnički udjeli koje RS stiče u postupku konverzije poreza koji pripadaju republičkom budžetu ulaze u portfelj Akcijskog fonda RS, dok vanbudžetski fondovi i jedinice lokalne samouprave dobijaju kapital po osnovu konverzije svojih potraživanja.
Druga predložena mjera je odgoda poreskog duga i to jednokratno najduže do godinu dana, odnosno produženje perioda reprograma poreskog duga sa sadašnje tri godine na pet godina s otplatom u jednakim mjesečnim ratama.
Da bi ostvario pravo na odgađanje poreskog duga, dužnik mora ispuniti uslove koji se, između ostalog, odnose na obavezu obezbjeđenja duga propisanim sredstvima kao što su hipoteka nad nepokretnostima, zalog nad pokretnim stvarima, neopoziva bankarska garancija ili jemstvo drugog lica.
Miladin Vidić, potpredsjednik Privredne komore RS, kazao je da je u uslovima opšte nelikvidnosti privrede bilo neophodno donošenje zakona koji bi rasteretili poslovne subjekte.
"Omogućavanje konverzije poreskog duga smatram dobrom mjerom u pravcu održavanja mnogih ugroženih preduzeća u životu, jer je alternativa zahtjev za jednokratnu naplatu potraživanja koja vodi gašenju preduzeća. Na prvi način možemo dobiti oporavljeno preduzeće koje će pridonositi dug niz godina, dok alternativa ne vodi ničemu", kazao je Vidić.
Prema podacima Poreske uprave RS, ukupna visina poreskog duga iznosi 1,4 milijarde KM, s tim da se značajan dio duga odnosi na davno zatvorene firme osnovane od 2001. do 2003. godine isključivo zbog pranja novca. Reprogramom je, pak, obuhvaćen poreski dug u iznosu od 283 miliona KM.
(Nezavisne/Frontal)