Kultura
Danas je Dan maternjeg jezika
Njujork - Članice UNESCO-a obilježavaju danas međunarodni Dan maternjeg jezika, promovisanjem jezičke kulture i raznovrsnosti, kao i višejezičnosti, prenosi Tanjug.
Organizacije UN-a za obrazovanje, nauku i kulturu proklamovale su 1999. godine Dan maternjeg jezika, kao sjećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, danas Bangladešu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
Prema procjenama, skoro svakodnevno u svijetu nestane po jedan jezik, a lingvisti prognoziraju da će od oko 6.000 jezika, do kraja ovog vijeka odumrijeti više od polovine, čak i do 90 odsto jezika.
Najugroženiji su jezici sa malim brojem govornika od nekoliko stotina ili desetina, i jezici koji pripadaju malim zajednicama koje nisu civilizovane sa stanovišta zapadnih standarda i nemaju institucije, smatraju lingvisti.
Lingvisti u Srbiji smatraju da bi trebalo više brige posvetiti srpskom jeziku, razvijanju jezičke kulture, očuvanju tradicije, a izražena je i potreba za novijim izdanjima pravopisa, rječnika i ostalih normativnih priručnika.
Struka upozorava da je pred sve većom navalom engleskog jezika, srpski ugrožen u mjeri u kojoj su to i drugi jezici i da opasnost prijeti čak i jezicima sa velikom tradicijom - francuskom, italijanskom, njemačkom.
Ipak, prema ocjeni stručnjaka, nije vjerovatno da će doći do jednojezične civilizacije, ali treba više rada na podizanju jezičke kulture i pismenosti, u čemu bi, kako smatraju, škola morala da ima značajniju ulogu.
(Glas Srpske/Frontal)