Republika Srpska

Fruktonine mašine i pogoni se prodaju za četvrtinu vrijednosti

Banjaluka - Bivši radnici banjalučke fabrike sokova "Fruktona", koja je u stečaju, napustili su juče sjednicu Skupštine povjerilaca jer je sud odbio njihov prijedlog da stečajni postupak miruje dok se ne sprovede istraga u vezi sa privatizacijom i otvaranjem stečaja.

Oni su na sjednici koja je održana juče u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci odbili prijedlog stečajnog upravnika da se pogoni, mašine i laboratorija na sljedećoj licitaciji prodaju po cijeni od 556.765 KM što je 25 odsto od procijenjene vrijednosti, ali je prijedlog ipak prihvaćen jer su za njega glasali povjerioci koji su ipak ostali na sjednici.

Bivši radnici kažu da je većinski vlasnik "Fruktone" Nedeljko Popović ovo preduzeće kupio za svega 25.000 maraka.

Popović je bio dužan da poslije privatizacije zadrži 150 radnika i u roku od pet godina "Fruktonu" iz naselja Borik izmjesti na novu lokaciju u Dervišima, gdje je ovo preduzeće imalo 40 dunuma zemljišta. On to nije učinio nego je 36 dunuma tog zemljišta prodao preduzeću "Brdo promet" iz Banjaluke - rekao je bivši radnik i povjerilac "Fruktone" Petar Maglov.

Dodao je da je ovaj stečajni postupak "legalizacija kriminalne" privatizacije "Fruktone".

Firma je opljačkana i dovedena u stečaj. Mi, radnici, treba da sve to legalizujemo i da niko ne bude kriv što je "Fruktona" zatvorena, a radnici ostali bez posla - istakao je Maglov.

Stečajni upravnik "Fruktone" Dušan Kovačević tvrdi da je ovo najkomplikovaniji stečajni postupak u Srpskoj.

 Nemamo više sredstava da vodimo stečajni postupak zbog čega hitno moramo prodati pogon i opremu. Dosadašnji troškovi stečaja su 350.000 KM. Oni bi uskoro mogli biti veći nego što se imovina može i unovčiti - kazao je Kovačević.

Dodao je da vlasnik građevinskih objekata i cjelokupne nepokretne imovine "Fruktone" u Boriku, preduzeće "Interinvest-Kreis", zahtijeva da se što prije iznesu  pogoni iz njihovih objekata.

Državni kapital u "Fruktoni" u visini od 51,09 odsto privatizovan je 2003. godine zaključivanjem ugovora o prodaji između Direkcije za privatizaciju RS kao prodavca i "Kreis Trade Industriehandel GmbH Innsbruck" Austrija, čiji je vlasnik Nedeljko Popović, kao kupca, po cijeni od 25.000 maraka.

U novembru 2004. godine "Kreis trade" podiže kredit kod Hipo Alpe Adrija banke u visini od četiri miliona KM stavljajući "Fruktonu" pod hipoteku. Problemi u "Fruktoni" počinju u martu 2007. godine zbog neredovnog vraćanja kredita Hipo banci. "Fruktona" 2008. godine prodaje nepokretnosti, zemljište i građevinske objekte, koji se nalaze u banjalučkom naselju Borik. Kupac nepokretnosti je "Interinvest-Kreis" iz Banjaluke. Cijena nepokretnosti iznosi 10.500.000 KM.

"Glas Srpske" ranije je objavio da je oko 50 dunuma gradskog zemljišta nezakonito dodijeljeno "Fruktoni", odnosno Nedeljku Popoviću, koji ga je zatim prodao firmi "Brdo promet" za samo 5,5 miliona KM na ime neisplaćenih dugova koje je "Fruktona" imala prema "Brdo prometu", te da je Specijalno tužilaštvo RS privelo kraju istragu u predmetu nezakonite kupoprodaje ovog zemljišta. Radi se o zemljištu RS u Novakovićima kod Prijedorske petlje i u naselju Borik.

Osnov tih nezakonitih kupoprodajnih ugovora su rješenja Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove, područna jedinica Banjaluka.

U maju 2010. godine proizvodni pogoni "Fruktone" su ugašeni jer je izgubljena licenca za "pepsi". Poreska uprava blokirala je račun fabrike zbog neizmirenog duga koji je dostigao iznos od sedam i po miliona KM. Okružni privredni sud u Banjaluci otvorio je u "Fruktoni" stečajni postupak u oktobru 2010. godine.

Radni staž

Svim bivšim radnicima "Fruktone" biće povezan radni staž, jer doprinosi nisu uplaćivani od deset do 14 godina. Radni staž će biti povezan prema odluci Vlade RS o zbrinjavanju radnika koji su ostali bez posla zbog odlaska firme u stečaj - kazao je Kovačević.

(Glas Srpske/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog