Društvo
Radnici u pravosuđu ogorčeni na diskriminatorski odnos
BANJALUKA - Petog dana štrajka zaposlenih administrativnih radnika u pravosuđu Republike Srpske sindikat i resorno ministarstvo i dalje iznose oprečne informacije o broju štrajkača.
Ministarstvo pravde RS danas ponovo tvrdi da se u štrajku nalazi 301 radnik. Oni čine 12 posto od ukupnog broja zaposlenih administrativnih radnika, navode iz ovog resora Vlade RS.
Po posljednjim informacijama koje su dobili od predsjednika sudova, obustave rada nema u 21 instituciji pravosuđa, dok su u svih 6 kazneno-popravnih zavoda Republike Srpske u štrajku i dalje dva predsjednika sindikalnih organizacija.
S druge strane, Sindikat pravosuđa RS je još juče osporio ove podatke resornog ministarstva, uz naglašavanje da su u štrajku do daljnjeg, uz poštovanje minimuma procesa rada.
"Prikrivanjem stvarnog broja štrajkača ili umanjenjem procenata ne može se sakriti činjenica da su radnici u pravosuđu ogorčeni na diskriminatorski odnos, jer se samo nama plata umanjuje 20 posto", istakao je predsjednik ovog sindikata Siniša Petrović.
Kazao je da su, po njihovim prikupljenim podacima s terena, od predsjednika sindikalnih organizacija, u štrajku bile 23 pravosudne institucije, sa oko 475 štrajkača.
"Nepotpuni su podaci izneseni od Ministarstva pravde RS, koje navodi da je ukupan broj zaposlenih u pravosuđu 2.339, jer je dobro poznata činjenica da u štrajku nisu nosioci pravosudnih funkcija, odnosno sudije, tužioci, republički pravobranioci i drugi. Takođe, u ukupan broj radnika koji su u štrajku nisu ubrojani radnici koji rade na osiguranju minimuma procesa rada, a sami su se u anketi izjasnili da podržavaju štrajk. U deset pravosudnih institucija rade administrativni radnici koji nisu sindikalno organizovani, što takođe utiče na smanjenje ukupnog broja radnika u štrajku, a sasvim je jasno da su i oni nezadovoljni", ističe Petrović.
Agencije/Frontal