Društvo

Sindikati: Trpimo pritiske, ali sutra nastavljamo sa štrajkom

BANJALUKA - Predstavnici sindikata odbacili su tvrdnje premijera Republike Srpske Aleksandra Džombića da "generalni štrajk u RS nije uspio" te najavili za sutra nastavak štrajka u prosvjeti, policiji, upravi i pravosuđu, uz poštivanje minimuma procesa rada.

Sindikati su i na poslijepodnevnoj pres-konferenciji ukazali da ostaju pri ranije iznesenim podacima o štrajku u RS, te su odbacili sve tvrdnje premijera da je bilo i kršenja zakona.

Džombića pozivaju da se obrati direktorima, a ne sindikatu kada navodi "da će svi direktori škola koji sutra ne organizuju minimum procesa rada biti razriješeni dužnosti".

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić ističe da Vlada može da traži bilo čiju odgovornost od sindikalnih vođa, ali u skladu sa zakonom.

I predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS Stevan Milić uzvratio je predstavnicima Vlade RS da su oni u svim svojim postupcima kršili zakon i popise, uključujući i donošenje Vladine uredbe o minimumu procesa rada.

- Ne plašimo se i idemo putem zakona, u zastupanju prava radnika, rekao je Milić.

I predsjednik Sindikata radnika unutrašnjih poslova RS Duško Jandrić ističe da i oni ostaju pri štrajku, ne u obimu u kojem bi željeli, ali, ponavlja, da je razlog za to akt resornog ministra Stanislava Čađe o minimumu procesa rada, a na koji sindikat nije dao saglasnost.

Jandrić je kazao da to nije minimum, već maksimum propisanog procesa rada.

Iznio je podatak da je, i pored toga, veliki broj pripadnika MUP-a RS stupio u štrajk, te da su „pozitivni primjeri“ radnika unutrašnjih poslova u Doboju i Trebinju, koji su stupili u štrajk, ali su po hitnom postupku, dobijali rješenja da moraju raditi po minimumu procesa rada.

- Ko ovdje krši zakon, da li mi ili Vlada, oličena u ministru unutrašnjih poslova i njegovim saradnicima, upitao se Jandrić.

Kazao je i da su prisutni pritisci na policajce svim sredstvima i metodama, ali da su i neki od njih „izmislili novi oblik otpora“, te da, primjera radi, danas u CJB Banjaluka na posao nije došlo 120 pripadnika, a od toga 75 iz Banjaluke.

- Ili su se naprasno razboljeli i otvorili bolovanje, ili su uzeli slobodne dane, kazao je Jandrić i dodao da je MUP baš za danas donio naredbu o pojačanim mjerama sigurnosti, čime su morale raditi pojačane patrole policije, što vidi, kao metod pritiska.

I predsjednik Sindikata pravosuđa Siniša Petrović demantovao je resornu ministarku da je u štrajku svega 17 posto pravosudnih institucija.

Petrović je rekao da je u štrajku 26 pravosudnih institucija ili negdje oko 70 odsto zaposlenih.

Po tvrdnji predsjednika Sindikata uprave Tomislava Vrhovca, štrajkuje se i u poslovnicima Fonda PIO RS, uz minimum procesa rada.

Sindikalci su najavili štrajk sve do ispunjavanja njihovih zahtjeva te naglasili da od Vlade RS očekuju poziv na pregovore.

“Nismo otežavali kolegama”

Predsjednik Granskog sindikata obrazovanja, nauke i kulture Stevan Milić demantovao je navode predstavnika Vlade Republike Srpske prema kojima su sindikalni lideri otežavali kolegama da uđu u učionice i iz školskih dvorišta vraćali  djecu.

Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske neka pokrene odgovornost ako misli da ona postoji kod sindikalnih rukoovodilaca u ovom štrajku.

"Slobodno nas Vlada Republike Srpske može pozvati na razgovor da razjasnimo i vidimo ko je vršio propuste u svemu ovom", rekao je Milić.

On je naveo da se štrajk provodi u 108 osnovnih škola, 38 srednjih škola, 28 visokoškolskih ustanova i u dvije ustanove  kulture na području Republike Srpske.

Agencije/Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog