Politika

Po izboru novinara Šarović najbolji, Ljubić najgori ministar

SARAJEVO - Prije ravno godinu dana, nakon maratonskih, skoro 15 mjeseci dugih pregovora stranačkih lidera, održana je prva sjednica Savjeta ministara BiH pod predsjedavanjem aktuelnog premijera Vjekoslava Bevande.

Uobičajena je praksa da se podvuče crta pod rezultate prve godine rada, da se ocijene dometi, smjer, uspjesi i promašaji državne vlade u cjelini, ali i svakog ministra ponaosob.

Ocjenu jednogodišnjeg rada državnih ministara i Savjeta ministara BiH u cjelini prepustili smo vodećim novinarima i urednicima najutjecajnijih medija u BiH. U našoj anketi sudjelovalo je deset novinara i urednika, koji su prvu godinu rada državne vlade i njenih ministara ocjenjivali numerički, u rasponu od 1 do 5, rukovodeći se principom kompariranja predizbornih obećanja i postizborne realizacije. Iz ankete su izostavljena dva ministarstva - sigurnosti i odbrane - u kojima su nedavno napravljene kadrovske promjene.

Većina anketiranih novinara smatra da je jednogodišnji rezultat rada Savjeta ministara BiH krajnje skroman: nije načinjen ni milimetarski progres prema Evropskoj uniji i NATO alijansi; nije uspostavljena čvršća suradnja sa susjednim državama, u prvom redu s Hrvatskom i Srbijom; nije prekinuta praksa olakog zaduživanja države radi izmirenja rastuće budžetske potrošnje; nije popravljen ukupni ekonomski i politički ambijent za privlačenje stranih investicija; nije poboljšan međunarodni kreditni rejting države itd.

Na drugoj strani, lista uspjeha Savjeta ministara BiH u prvoj godini mandata neuporedivo je kraća. Kao glavni uspjeh anketirani novinari navode činjenicu da je budžet državnih institucija BiH, iako umanjen, po prvi put usvojen u zakonom predviđenom roku i da su s Hrvatskom ispregovarani ključni elementi trgovinske saradnje po novim pravilima koja će stupiti na snagu sredinom godine, kada Hrvatska postane punopravna članica Evropske unije.

Uspjehom se smatra i činjenica da je Savjet ministara BiH, za naše političke uvjete, radilo prilično skladno, bez ozbiljnijih trzavica, podjela i afera, što se najvećim dijelom pripisuje diplomatskom talentu predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Vjekoslava Bevande.

Za prvu godina rada, Savjet ministara BiH u cjelini dobio je prosječnu ocjenu 2,4, no tri ministra, Damir Ljubić, Bariša Čolak i Nikola Špirić, prema mišljenju anketiranih novinara nisu zaslužila prolaznu ocjenu. Najlošiju prosječnu ocjenu (1,8) dobio je ministar Damir Ljubić, koji predvodi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice. Anketirani novinari nisu mogli navesti niti jednu konkretnu akciju, projekat ili inicijativu koju je u protekloj godine pokrenuo ministar Damir Ljubić.

Prolazni ocjenu nije dobio ni ministar pravde Bariša Čolak (prosječna ocjena 1,9), kao ni ministar finansija i trezora Nikola Špirić (prosječna ocjena 1,9). Ministru Čolaku zamjera se izostanak inicijative i nedovoljno prisustvo u javnosti, dok se ministru Špiriću spočitava pretjerano prisustvo u javnosti i istupi sa stranačke umjesto s ministarske pozicije.

Na drugoj strani, najvišu ocjenu (prosjek 3,3) za jednogodišnji rad dobio je ministar ekonomskih odnosa i trgovine Mirko Šarović, prvenstveno zbog činjenice da je uspio privesti kraju pregovore s Hrvatskom oko primjene novog trgovinskog režima.

Nakon Šarovića, najvišu ocjenu (prosjek 3,1) dobio je predsjedavajući Vjekoslav Bevanda, u čije zasluge spada budžetska konsolidacija državnih institucija i pregovori s međunarodnim monetarnim fondom oko novog kreditnog aranžmana.

Jednogodišnji rad ministra vanjskih poslova BiH Zlatka Lagumdžije ocijenjen je u dosta širokom rasponu od 1 do 4, pri čemu je zanimljiva činjenica da su tri anketirana novinara Lagumdžiji dodijelila „čistu jedinicu“, jednako kao i njegovom stranačkom kolegi Damiru Hadžiću, koji predvodi Ministarstvo saobraćaja i komunikacija. Kad se sve zbroji, prosječna ocjena rada Zlatka Lagumdžije iznosi 2,2, a prosječna ocjena rada Damira Hadžića 2,4.

Nezavisne/Frontal

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog