Nauka
Posljednji dan u EU za sijalice sa vlaknom od volframa
Sijalice sa vlaknom od volframa, nastala krajem 19, konačno će biti povučene iz prodaje u Evropskoj Uniji (EU), a njih zamjenjuju štedljivije, koje su pet puta efikasnije i troše od 60 do 80 odsto manje struje.
Računa se da će godišnja ušteda, po tom osnovu u EU biti jednaka potrošnji struje njene članice Rumunije.
Od 2008. je EU donijela zakon o postepenom povlačenju klasičnih sijalica iz prodaje zbog veoma niskog koeficijenta korisnog dejstva koji praktično iznosi svega od 5-10 odsto dovedene energije koja se pretvara u svjetlost, a ostalo ide na toplotu.
Francuska je 2009. zabranila upotrebu sijalica od 100W, 2010. od 60W, zatim 2011. od 40, a od 1. januara 2013. neće biti ni sijalica od 25 W.
Klasična sijalica koju je pronašao engleski naučnik Džozef Vilson Svon, a unaprijedio Tomas Edison krajem 19. vijeka, biće zamijenjene fluorescentnim, halogenim i LED sijalicima.
Ubuduće će u EU u domaćinstvima i za javno osvjetljenje biti korišćene savremene štedljive sijalice koji su evolutivni naslednici fluorescentnih cijevnih sijalica, koje su postojale već 1930-ih.
„Fluo-cijevi" proizvode dovoljno jaku svjetlost uz manju potrošnju struje, ali su njihovo „neprirodno" svjetlo, treperenje, dimenzije i neophodni dodatni elektro elementi uticali da budu veoma slabo zastupljene u domaćinstvima.
Savremene „štedljive" sijalice koje su se pojavile krajem 1980-ih, iako rade na istom principu kao velike „fluo-cijevi", znatno su unaprijeđene.
Sastavni dijelovi „štedljive" sijalice su posebno oblikovana minijaturna fluo-cijev i odogovarajuća elektronika.
Ova sijalica je iste veličine kao uobičajena sijalica sa užarenim vlaknom, ali proizvodi jaku i mirnu svjetlost čiji spektar odgovara ljudskom oku i troši u prosjeku 80 odsto manje električne energije.
Štedljiva sijalica od 20 W pruža istu količinu svjetlosti kao klasična od 100 W, a njen prosječan eksploatacioni vijek je od 8-12 puta duži, prenijela je francuska novinska agencija AFP.
Agencije/Frontal