Politika

Vestendorp: U Bosni me nikad nisu oduševljavali političari, ali jesu ljudi

SARAJEVO - Bivši visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini i aktuelni generalni sekretar Madridskog kluba Karlos Vestendorp protivi se otcjepljenju Katalonije od Sspanije, a separatistima od Škotske, preko Baskije pa do Južne Osetije poručuje da sada nije vrijeme za podjele, nego za ujedinjavanje.

Vestendorp kaže da se osjećanja Katalonaca, koji žele da njihov identitet bude prepoznat kao poseban, moraju razumjeti, ali dodaje da je pitanje da li je eventualno odvajanje od Španije dobro za Kataloniju.

"Moj stav je vrlo jasan: to bi bilo loše i za Španiju i za Kataloniju. Posebno u pogledu EU. Španija je članica EU a Katalonija bi, u slučaju da se osamostali, bila neka čudna, strana zemlja", naveo je on.

To, prema njegovim riječima, ne bi bilo dobro jer je osim političke, važna i ekonomska dimenzija.

"Najvažnije tržište za Kataloniju je špansko tržište i ni u kom slučaju nije dobro da se Katalonija otcijepi", ocijenio je Vestendorp upozorivši separatiste od Škotske, preko Baskije i Katalonije, pa do Južne Osetije da sada nije vrijeme za podjele, nego za ujedinjavanje.

"Ne možete se na silu otcijepiti. Morate ispoštovati demokratske procedure. Ništa se ne može uraditi protiv volje naroda", zaključio je bivši visoki predstavnik u BiH, u intervju za agenciju Anadolija.

Govoreći o stanju u BiH, Vestendorp je pozvao političke lidere u BiH da se ujedine oko zajedničkih interesa građana ove zemlje.

"Moj apel liderima u BiH je da sačuvaju jedinstvo zemlje. Ujedinjeni ste jači nego razdvojeni. U današnjem kompleksnom svijetu biti podijeljen je hendikep. Sada važi pravilo: što veće, to bolje. Jedinstvena država i ujedinjen ekonomski prostor su ključni za opstanak i razvoj Bosne", poručio je Vestendorp.

Iako je poziciju visokog predstavnika u BiH napustio prije 13 godina, Vestendorp je kazao da nikada nije prestao pomno da prati zbivanja u BiH.

Izrazivši optimizam u pogledu budućnosti BiH, Vestendorp kaže da vjeruje da će Bosna uprkos svemu, biti ujedinjena, prosperitetna i demokratska zemlja.

"To će se sigurno desiti jer bosanski narod, nakon svega što je proživio, to zaslužuje. U Bosni me nikad nisu oduševljavali političari, jer nisu bili na nivou zadatka, ali uvijek su me oduševljavali ljudi. Obični ljudi, mladi i stari, koji su izgubili sve, a tako su dobri i puni života. Bosna zaslužuje bolju poziciju u svijetu i mnogo više poštovanja", kazao je.

O ulozi Turske na Balkanu, Vestendorp kaže da se ona ocjenjuje ocjenjuje veoma korisnom i pozitivnom. Takođe, on smatra da bi Turska trebalo da postane članica Evropske unije.

"Stav Španije u vezi sa Turskom je vrlo jasan. Turska je izuzetno značajna zemlja i ona se treba priključiti Evropskoj uniji. Mi cijenimo ulogu Turske kao zemlje koja posreduje između zemalja u regiji i koja je postala faktor mira. Uloga Turske je nezamjenjiva, posebno što danas širom svijeta vidimo ekstremističke islamske pokrete", rekao je on dodavši da "EU ne bi smjela da bude hrišćanski klub".

AGENCIJE/fRONTAL

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog