Društvo

Istraga protiv Davidovića zbog nelegalnog vađenja zeolita

Centar javne bezbjednosti (CJB) Banjaluka i Okružno tužilaštvo pokrenuli su istragu protiv Stojana Davidovića i njegove firme "Stiv invest" zbog nelegalnog vađenja minerala zeolit na iskopima nedaleko od Čelinca.

U CJB Banjaluka potvrdili su nam da Odjeljenje za privredni kriminal vodi istragu, ali da zbog povjerljivosti predmeta ne mogu govoriti ništa jer je istraga u toku.

Naime, Rudarski institut iz Prijedora prije nekoliko godina uradio je Elaborat o rezervama zeolita, koje su na "mikrolokaciji" procijenjene na više od 65.000 tona, a na osnovu tog elaborata Vlada RS utvrđuje javni interes, ali ne raspisuje javni poziv za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju ovog minerala.

Međutim, to nije spriječilo Davidovića da samoinicijativo počne iskopavati ovaj mineral i skladištiti ga u Poslovnoj zoni "Incel", odakle ga je, kako nezvanično saznajemo, vozio u preduzeće "Gas beton", gdje ga je mlio i pakovao u džakove, koje je kasnije distribuisao kupcima u RS, pa čak u i Sloveniji.

Nezavnično saznajemo da je Davidović Poslovnoj zoni "Incel" ostao dužan nekoliko hiljada KM, jer od avgusta ove godine nije platio zakupninu.

Firma "Stiv invest" u vlasništvu Davidovića ranije je na javnoj licitaciji kupila "Žitoprodukt", ali, s obzirom na to da nikada nisu uplatili cijenu od 2,3 miliona KM, ugovor sa njima je raskinut.

Inače tona sirovog zeolita košta od 200 do 250 KM, a kada se izuzmu troškovi iskopa i prevoza, saznajemo da je čista zarada Davidovića po jednoj toni bila oko 100 KM. Cijena čistog zeolita na svjetskim berzama kreće se oko 400 dolara po jednoj toni.

Ove navode Davidović demantuje tvrdeće da se trenutno ne rade nikakvi iskopi, jer je rudarska inspekcija sve blokirala, a na pitanje na osnovu čega je ranije eksploatisao zeolit, on kaže da to nije tačno te da je radio samo istraživanja.

"Pitajte u Ministarstvu što nisu raspisali poziv za dodjelu koncesije. Ja sam im uputio ponudu, ali nisu je riješili. Njih pitajte šta čekaju", kazao je Davidović, nakon čega je rekao da on nema o čemu da priča.

Tačno je da je Davidović obustavio radove, ali uvidom u skladišta u Poslovnoj zoni "Incel" uvjerili smo se da je stvorio velike zalihe ovog minerala kojeg i dalje prodaje.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS potvrdili su nam da javni poziv nikada nije raspisan, te da je pristigla samo jedna samoinicijativna ponuda za dodjelu koncesije, ali da uopšte nije razmatrana.

Božidar Stanimirović, glavni republički rudarski inspektor, rekao je juče da je nekoliko puta po prijavama izlazio na teren, te da je prvi put kada je izašao blokirao i naložio obustavu iskopa, jer se radilo o nelegalnim radovima i iskopima tamo gdje nije bilo nijedne dozvole za to.

"Jednom sam išao da vidim da li su postupili po mojoj prijavi i mislim da se sada više ne vrše nikakvi iskopi", kazao je Stanimirović i dodao da je kompletiran čitav izvještaj u vezi s tim i da su izrečene određene kazne.

Nezvanično saznajemo da Vlada RS nije željela raspisivati javni poziv za dodjelu koncesije jer se opravdano sumnja da su zalihe ovog minerala daleko veće, te da se pojas pod ovim mineralom prostire čak od planinskog prevoja Borja pa sve do Prnjavora.

Davidović prijetio Davidovićem

Stojan Davidović, protiv kojeg se vodi istraga zbog nelegalnog iskopavanja minerala zeolit, prijetio je zaposlenima u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS Dragoljubom Davidovićem, za kojeg tvrdi da mu je blizak rođak.

Nezvanično saznajemo da je Stojan Davidović prijetio tako što je govorio da "kada njegov rođak Drago Davidović bude imenovan za ministra, niko od njih neće ostati na svom poslu".

Šta je zeolit?

Zeolit predstavlja grupu minerala složenih hidratisanih silikata natrijuma, kalijuma i kalcijuma. Kao ekološki preparat zeolit se koristi u poljoprivredi, stočarstvu, živinarstvu, farmaciji i medicini. Preparati proizvedeni na bazi zeolita koriste se za detoksikaciju organizma, jer kao "mineralni sunđer" sakuplja sve otrove u organizmu i veže ih za sebe.

Inače najveća primjena zeolita na našim prostorima je u peradarskoj industriji i to u ishrani živine, jer se kao sastojak u iznosu od oko 10 odsto dodaje u koncentrate.

Takođe veliku primjenu ima i u voćarstvu, jer je poznat kao mineral koji sakuplja vlagu.

(Nezavisne/Frontal)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog