Društvo

Одбијена иницијатива за забрану рада СПЦ у Црној Гори

ПОДГОРИЦА- Уставни суд Црне Горе одбацио је данас иницијативу представника Црногорског културног круга са Цетиња Сретена Зековића, којом је тражена забрана рада Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори.


Зековић је у иницијативи навео да званичници СПЦ у изјавама и ставовима "негирају постојање црногорске нације, односно тврде да су Срби и Црногорци исти, православни, светосавски народ".

Судија извјестилац Миодраг Иличковић рекао је да иницијатива Зековића није потпуна, јер није достављен акт, као ни правни разлози за њено покретање.

Подносилац иницијативе, како је речено, није доставио тражене материјале, већ је цитирао изјаве патријарха СПЦ из осамдесетих и деведесетих година 20. вијека.

"Уставни суд није надлежан да оцјењују изјаве и ставове, већ усаглашеност закона и других аката са Уставом. Зато се из процесних разлога иницијатива одбацује", рекао је Иличковић.

Свети Сава избачен из уџбеника у Црној Гори

Годинама се из наставних програма за основне и средње школе у Црној Гори избацују знаменити српски писци, а на њихова мјеста постављени су домицилни ствараоци, дијелом из Дукљанске академије, Матице црногорске или црногорског ПЕН центра.

Случајевима протјеривања писаца који су се у Црној Гори изјаснили као Срби, и оних из Србије, бави се никшићки професор Веселин Матовић који је 2004. са још 26 колега остао без посла противећи се насиљу над именом српског језика у Црној Гори, односно његовом преименовању у црногорски.

„Све је урађено темељно, од првог разреда основне до четвртог гимназије”, каже Матовић за „Политику“, „иако се тврдило да је при састављању листа критеријум био квалитет писаца и књижевних дјела а не национални“.

(Срна/Потлика/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog