Politika

Цвијановић: Расте разумијевање за оно што се зове реалност у БиХ

БРИСЕЛ - Министар за економске односе и регионалну сарадњу Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је Срни да међу представницима европских институција расте разумијевање за оно што се зове реалност у БиХ и сви су свјесни да се мора обезбиједити њено кретање ка европским интеграцијама као децентрализоване земље, те да не постоји сагласност за њеном централизацијом.


"Постоји свијест о томе на који начин да се БиХ оспособи за кретање ка ЕУ са оним чиме сада располаже у институционалном смислу, што је за нас из Републике Српске веома важно, јер смо увијек говорили да је битно да сви нивои власти испуњавају обавезе и да процес европских интеграцији нипошто не значи да формирање нових институција на нивоу БиХ, већ да у складу са уставним надлежностима, онако како су оне сада распоређене, видимо како оспособити садашње нивое власти за преузимање обавеза", истакла је Цвијановићева у телефонској изјави Срни из Брисела.

Она је нагласила да након данашњих састанака у Бриселу у оквиру Европске комисије и са представницима Европске службе за спољне послове има веома позитивне импересије, јер постоји растућа свијест о реалности у БиХ.

"Сав труд Републике Српске, који је у протеклих неколико година уложен у процес евроинтеграција, видљив је. Сви су свјесни напора и активности које су проведене на нивоу Владе и других институција Републике Српске. Тај труд је препознат и он се цијени међу представницима европских институција. Свјесни су да партнерство са наше стране постоји и да су опредијељеност и практични помаци јако видљиви. У неком смислу Република Српска представља лидера и покретачку машину у оквиру цијеле БиХ", истакла је Цвијановићева.

Она је додала да је тај труд Српске уважен и добро прихваћен, али, са друге стране, постоји свијест да сви нивоу власти морају да буду подједнако спосбни за преузимање обавеза. "Постоји очекивање и нада да ће се и други у БиХ угледати на примјер Републике Српске, а ја сам принијела наш став да смо спремни за сарадњу и пружање било какве помоћи", истакла је Цвијановићева.

Према њеним ријечима, сви састанци са представницима у оквиру Европске комисије и Европске службе за спољне послове имају исте теме, јер је интерес ЕУ увијек везан за кључна питања која се односе на то како обезбиједити кретање БиХ ка ЕУ, на који начин треба да буду постављени нивои власти у испуњавању обавеза, како да се заокуружи у јединствен процес и шта је то што је потребно за добијање кандидатског статуса.

"Доминантне су биле двије теме. Једна од њих се односи на дефинисање новог модел координације који треба да обезбиједи да сви нивои власти у БиХ, након што ступи на снагу Споразум о стабилизацији и придруживању, буду способни да изврашавју обавезе. То се односи и на ниво БиХ, али и са значајном улогом ентитета на које отпада највећи дио обавеза у овом процесу, и то између 70 и 75 одсто", рекла је она.

Према њеним ријечима, ови састанци су била добра прилика да представи виђење Српске на који начин треба да се организује или дефинише механизам координације, шта треба тиме да се постигне, како да буду заштићени сви нивои власти од било какве злоупотребе у смислу одузимања или крађе надлежности. Она је додала да је "размотрено и на који начин би могао да се дефинише механизам који би послужио за рјешавање евентуалних спорова у случају крађе надлежности и како се у оквиру таквог механизма може формулисати заједничко мишљење свих актера, односно свих нивоа власти у БиХ како би они могли да буду искомуницирани као један став према спољном свијету, првенствено ЕУ, пошто се тражи једна адреса за разговор са ЕУ".

"Друго важно питање које је било на дневном реду током свих састанака, па тако и данашњег јесте оно које се везује за добијање кандидатског статуса, а оно подразумјева примјену одлуке Европског суда за људска права предмету `Сејдић - Финци` и то у оба дијела - оног који третира питање Дома народа и оног који се односи на Предсједништво. То је била прилика да представимо оно што Српска заговора и рекли смо да у суштини постоји рецепт, формула коју Српска може лако да проведе, а да остаје да се посао ријеши на нивоу Федерације БиХ", рекла је Цвијановићева.

Цвијановићева је потврдила да је данашњим састанцима завршена њена вишдневна посјета Бриселу, која траје од 16. марта.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog