Politika

СДС: Општинама дати већа овлаштена и права

БАЊАЛУКА - У Републици Српској је неопходна потпуна институционална и фискална децентрализација, која ће подразумијевати већу власт локалног нивоа који је и надлежан за рјешавање проблема становника општина у Српској, указали су данас представници Српске демократске странке (СДС).


Само на тај начин, нагласили су, актуeлна влада ће бити истински сервис општина, а онa грађана. Замјеник предсједника СДС-а и начелнк општине Источна Илиџа Предраг Ковач упозорио је да тренутно локална управа, као темељ развоја РС, нема адекватно мјесто, јер ни закони не омогућавају нити дозвољавају општинама да се развјају на најбољи могући начин.

"Локалне заједнице имају бројне проблеме, јер по садашњим законским рјешењима грађани не могу на адекватан начин рјешавати своје горуће проблеме", казао је Ковач на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Подсјетио je да су обавезе локалне заједнице према становницима све веће, а то не прати и расположивост средстава с врха Српске.

Стога СДС предлаже цијели сет промјена у сфери фискалне политике, а првенствено расподјеле средстава.

По том рјешењу, приходе од индиректних пореза се са садашњих 24 посто општинама и градовима треба повећати на 40 посто, порез на приходе од самосталне дјелатности и пореза на лична примања са садашњих 25 посто општинама и градовима треба додијели и проценту од 40 посто, док накнада за промјену намјене пољопривредног земљишта треба да у цјелости припада буџетима општина и градова са садашњих 70 посто.

Накнада за захватање површинских и подземних вода, накнада за производњу електричне енергије добијене кориштењем хидроенергије, накнада за вађење материјала из водотока и накнада за заштиту вода да се са садашњих 30 посто општинама и градовима треба да се додијели у износу од 50 посто.

Ковач је указао и на маћехински однос актуeлне власти према општинама у којима није у већини странака која је на власти, а што све за последицу може имати и исељавање становништва.

Такође, СДС сматра и да додјељивање статуса градова регионалним центрима може да буде и први корак у увођењу модела регионалног развоја у Републици Српској, којим се треба обезбиједити да се о регионалним приоритетима и пројектима одлучује тамо гдје су људи и институције најзаинтересованији и најкомпетентнији за свој развој, а не из отуђеног центра моћи.

Начелник општине Лопаре Радо Савић оптужио је актулену владу да је неодговорна према локалним заједницама, као и да према њима приступа селективно.

„Појединим општинама дају се грантови, а другима није омогућено ни да се задуже, иако смо сви грађани РС и средства једнако свима припадају", нагласио је Савић.

Тренутно у законодавству РС не постоји, казао је, суштинска децентрализација, јер је скоро за сваку одлуку неопходна сагласност ресорног министарства, што је често предмет политичке калкулације.

Стога, такве одребе терба у закону укинути. Поражавајућом је оцијенио чињеницу да је влада Александра Џомбића више средстава дала појединим медијима него изразито неразвијеним и неразвијеним општинама у Српској, што говори, каже, да власт „куповином" медија покушава да прикрије стварно стање.

Он је нагласио и да се општинама може дати више ингеренција и за управљање шумским потенцијалима, јер је тренутно руковођење кроз јавно предузеће дало лоше резултате, будући да „Шуме РС" дугују и општинама у РС.

„Сада смо свједоци да из наших опшина у непознатом правцу одлазе камиони с трупцима и да се врши сјеча шуме, а да имамо мањак у каси", нагласио је Савић и додао да очекиване резултате нису дале ни најаве улагања у источни дио РС, као и кроз развојни програм Инвестиционо-развојне банке.

И предсједник Скупштине града Источно Сарајево Мирослав Лучић говорио је о потреби регионалног развоја, односно успостављање регија које ће бити у функцији повезивања подручја која имају одређене компаративне предности. У развоју локалне самоуправе треба, казао је, без одлагања регионалним и субрегионалним центрима додијелити статус града, с нешто већим обимом надлежности у односу на општине.

Такви градови-центри могу да обављају и дио надлежности које неке од новоформираних рубних општина објективно не могу да извршавају.

(sdsrs.com /Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog