Politika
Радојичић: У резолуцији о БиХ нема притужби на Српску
БАЊАЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је да у Резолуцији о БиХ, коју је Европски парламент усвојио у сриједу, није било оптужби на рачун Српске.
"Трудили смо се да текст резолуције буде што бољи. За разлику од ранијих резолуција, ово је пуно више балансиран документ који има квалитетан садржај. То је један од ријетких докумената у којима се Република Српска не прозива и није нигдје обиљежена у негативном контексту. Нема било каквих оптужби, критика и слично, што је била масовна појава у ранијим документима", рекао је Радојичић.
Предсједник парламента Српске синоћ је за Алтернативну телевизију рекао да то показује да дијелом сазријева атмосфера и схватање ситуације на простору БиХ, истичући да је на овакву резолуцију утицао и ангажман Српске.
Радојичић каже да је током расправе о овом документу, која је у Европском парламенту трајала око сат времена, највише ријечи било о осуди екстремизма, гдје није директно поменут вехабизам и радикални ислам, што је био утицај лобирања људи из Сарајева да то не уђе у резолуцију.
Говорећи о актуелном питању у вези са пензијама и борачким правима, Радојичић је рекао да је ријеч о пакету системских закона који се непосредно тичу великог броја људи и резултат су компромиса власти са невладиним сектором.
"Мислим да у ономе што се сада дешава има пуно политике пред изборе у октобру и неке опозиционе партије у свему овоме виде своју прилику да профитирају", оцијенио је Радојичић.
Он је истакао да сада у БиХ сазријева атмосфера за договор, због чега је у посљедње вријеме забиљежен значајан напредак у формирању Савјета министара БиХ, усвајање буџета, а близу је и договор о пресуди "Сејдић-Финци".
Европски парламент усвојио је у сриједу Резолуцију о БиХ којом је упућен позив да се у БиХ хитно приступи реформама и ријеше важна буџетска питања, као и на "борбу против свих облика екстремизама, религиозне мржње и насиља, и то у уској сарадњи са међународном заједницом, као и на подизање свијести и елиминацију екстремистичких пријетњи било које врсте на цијелом западном Балкану".
(Срна/Фронтал)