Nauka
Клонови мамута за шест година на Земљи
Москва - Научници Сибирског института удружили су снаге са најконтроверзнијим генетичарима на свијету како би клонирали вуненог мамута - животињску врсту истријебљену прије више хиљада година.
Како преноси "Russia Today", ректора Сјевероисточног федералног инстута републике Саха, Василиј Василијев и Хванг Ву Сук из јужнокорејске Фондације за биотехнолошка истраживања "Суам" потписали су споразум и поручили да се надају да ће успјети да произведу живог мамута за шест година.
Иако су мамути некада владали земљом, најдуже су живјели на сјеверу Сибира гдје је посљедњи умро прије неких 2.000 година - 8.000 година пошто су нестали са свих других крајева планете.
Хладна клима значила је и да су најбоље очувани примјерци у овом дијелу свијета, што значи да руски институти имају бољи приступ смрзнутим мамутима од других.
Хванг је један од водећих свјетских генетичара и у Јужној Кореји ужива статус славне личности. Први је клонирао пса 2005. године, али је послије тога условно осуђен на затвор због проневјере и кршења етичких начела када се открило да је лажирао нека од својих истраживања.
Клонирање је, преноси РТ, све само не једноставно. Највећи проблем је пронаћи савршено очуван ДНК.
Уколико научници успију да изолују савршени ДНК мамута, он ће бити уграђен у јајне ћелије слонице која ће, као најближи преживјели рођак мамута, потом 22 мјесеца бити "трудна".
Уколико процедура буде успјешна, поново ћемо видјети створења позната по јарким бојама крзна и пет метара дугим кљовама како шетају земљом - што би можда било највеће научно достигнуће вијека.
Уколико пројекат буде успјешан, то ће бити други пут да је нека изумрла животиња "васкрснута".
Пиринејски ибекс, једна врста дивље козе која је нестала 2000. године, клонирана је прије три године, али је младунче угинуло у року од неколико минута.
(Агенције/Фронтал)