Društvo
Дилеме и трилеме око повећања ПДВ стопе
ПОЛИТИЧАРИ се засад ограђују од могућег повећања ПДВ са садашњих 17 одсто, али то ипак није искључено, јер не би било први пут да се политичари у БиХ противе некој иницијативи а да је на крају ипак усвоје.
Алекса Милојевић, економски аналитичар, каже, за "Новости", да је БиХ таква земља гдје је могуће и повећање ПДВ, али би оно довело до правог социјалног и економског колапса.
- Неће владе у БиХ прикупити очекивани порез, јер ће повећањем ПДВ уништити пореске изворе. Под тим пореским оптерећењима многа предузећа, која и сада једва да раде, престала би са пословањем због пореског оптерећења. На другој страни, то би сузило потрошњу и погодило најсиромашнији дио становништва и тако би било сужено и тржиште и потрошња - наводи Милојевић.
ЏОМБИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ ВЛАДА Српске подржаће увођење диференциране стопе ПДВ, али се повећање стопе не може извршити без смањења стопе на основне животне намирнице. - Јасно је да су свим буџетима потребна додатна средства, али мислим да драстично повећање стопе ПДВ није начин, јер ће то додатно угрозити стандард грађана БиХ - упозорио је Џомбић, додајући да се то не може усвојити без сагласности Републике Српске. Он је подсјетио да је Влада предложила увођење диференциране стопе ПДВ, којом ће она бити повећана на луксузну робу, а смањена на основне животне намирнице.
Он даље каже да кад већ политичари причају о ПДВ, зашто се не уведе диференцирана стопа ПДВ, јер би тада ефекат на све грађане био много позитивнији.
- Са широком нултом стопом или веома ниском до неколико посто ПДВ за робу широке потрошње, попут животних намирница, књига... дошли бисмо до одличног економског, али и социјалног потеза. С друге стране, треба увести ПДВ од 25 одсто на луксузне производе, односно опорезовати више богатији слој грађана, јер лакше је наплатити веће порезе од оних који имају новца него од сиротиње - истиче Милојевић.
Гувернер Централне банке БиХ Кемал Козарић изјавио је да није за повећање ПДВ, јер је аранжман са Међународним монетарним фондом оптимално и најјефтиније решење.
Председавајући Савета министара БиХ Вјекослав Беванда упозорио је да би повећање ПДВ осиромашило грађане.
- Повећање стопе ПДВ не би донијело никакве ефекте, јер би осиромашени кућни буџети имали исто новаца, а куповао би се мањи број намирница - изјавио је Беванда.
Беванда је истакао да он није ни за диференцирану стопу ПДВ јер је, како је појаснио, најлакше прикупљати порез на начин да постоји јединствена стопа ПДВ.
- Ја сам за то, што сам покушавао и док сам био у Влади Федерације БиХ, да се коначно уведе социјална карта и да се у свим буџетима, на свим нивоима, предвиди новац за субвенционисање, те да се на тај начин омогући најугроженијим слојевима друштва да имају примања која им обезбјеђују минимум нормалног живота - рекао је Беванда.
ПРЕВЕЛИКО ОПТЕРЕЋЕЊЕ
Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија рекао је да би повећање стопе ПДВ са 17 на 23 одсто било превелико оптерећење за све становнике БиХ
(Новости/Фронтал)