Politika

Додик: О уласку у НАТО одлучиће грађани

БИЈЕЉИНА - Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је став Српске о приступању НАТО-у јасан и да ће, када дође вријеме, коначну одлуку о томе донијети народ у Српској који је имао неугодно искуство са овим савезом.


 

Додик је рекао да Срби, без обзира на оправдање НАТО-а, у себи носе снажну фрустрацију због чињенице да их је у новијој историји ова алијанса бомбардовала, и то не само војне положаје, већ и цивилне.

"Те посљедице вуку се и данас причом о бомбама са осиромашеним уранијумом на просторима гдје су те бомбе бацане. Постоје тачни статистички подаци о драматичном порасту стопе обољења од малигних болести", рекао је Додик синоћ за ТВ1.

Према његовим ријечима, ако народ каже НЕ уласку у НАТО, онда ће сви политичари који одлучују о томе, од ентитета до заједничких органа, поштивати вољу тог народа.

Додик је истакао да референдум о овом питању треба очекивати тек за неколико година, док се дође у позицију да се одлучује о томе, те напоменуо да је Српска ипак одлучна да ради и на успостављању добрих односа са НАТО-ом који као војна алијанса данас доминира у свијету.

Говорећи о буџету за 2012. годину који још није ријешен, Додик је рекао да се преко буџета прелама сва политика, успјешна и неуспјешна, те да се у томе што неки мисле да треба повећати буџет препознају јасне политичке намјере.

"Овај буџет БиХ неће моћи да буде већи од оног у прошлој години. Огроман број људи данас живи на буџету БиХ, 22.000 њих прима плате из буџета. Наш приједлог јесте да се број војника сведе на 5.000 у овом тренутку, да се администрација смањи за пет одсто у свим органима БиХ, ентитетима, кантонима, општинама, да би се смањивала јавна потрошња, те да се почне са уштедама. Ако приступимо уравнотежено, шаљемо сигурну поруку да смо спремни да више новца одвојимо за социјалне и економско развојне програме, те да смо способни да повлачимо тешке потезе у рестриктивним условима свјетске економске кризе", рекао је Додик.

Када је ријеч о уређењу БиХ, Додик је нагласио да Српска доживљава БиХ као споразумну земљу, али Република Српска настоји да самостално изгради самоодржив систем, без дубиоза и без дефицита.

"Ми желимо да Федерација БиХ буде исто тако успјешна. Ми поштујемо Дејтон, изворне принципе, а тиме и територијални интегритет БиХ, њене међународне капацитете. Међутим, према Дејтонском споразуму, сва унутрашња питања искључиво су везана за договор и консензус локалних политичких снага и зато се залажемо да одавде оду ОХР и високи представник. Наша могућност да повучемо добре кредите или финансијске аранжамане директно је угрожена сталним негативним извјештајима канцеларија високих представника и многих службеника који овдје живе годинама и примају десетине хиљада евра", поручио је Додик.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog