Politika

Није постигнут степен сагласности потребан за приједлоге уставних амандмана којима би се провела пресуда

САРАЈЕВО - Привремена парламентарна комисија за провођење пресуде Еврoпског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци" доставиће домовима Парламентарне скупштине БиХ извјештај о свом достадашњем раду, уз закључак да није постигнут степен сагласности потребан за приједлоге уставних амандмана којима би се провела пресуда.


Комисија ће од парламентарних домова затражити да продуже њен рад, договорено је на данашњој сједници Комисије одржаној у Сарајеву.

Присутни чланови Комисије, изузев Младена Иванковића Лијановића из Народне странке "Радом за бољитак", били су једногласни у ставу да је потребно продужити рад овог привременог парламентарног тијела.

Информишући Комисију о разговору шесторице лидера парламентарне већине 9. марта у Бањалуци, лидер ХДЗ-а 1990 и члан овог парламентарног тијела Божо Љубић рекао је да су на овом састанку договорена два важна принципа да се пресуда проведе у цјелости, односно да се обухвате избор Предсједништва и Дома народа БиХ, те да се пресуда суштински имплементира, а не само формално.

Љубић је истакао да уставни амандмани треба да воде рачуна и о позицији конститутивних народа у погледу избора у Предсједништво и Дом народа БиХ, а не само припадника националних мањина и неопредијељених.

"На састанку шесторке договорено је да се парламенту БиХ препоручи да ова комисија настави са радом", подсјетио је Љубић.

Представница СДС-а Александра Пандуревић подржала је приједлог да се од парламентарних домова затражи да одобре Комисији да настави са радом, уз оцјену да у наредној фази Комисија треба технички да формализује договор политичких лидера у БиХ, односно у Федерацији БиХ.

Представница ХДЗ-а БиХ Борјана Кришто сматра да Комисија и убудуће треба да се држи својих надлежности, а то је имплементација пресуде Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци".

Изразивши очекивање да ће бити одобрен наставак рада Комисије, Кришто је рекла да ће се накнадно видјети да ли ће ово парламентарно тијело бити овако конципирано, какав ће бити састав и да ли ће радити на досадашњи начин.

Представник ДНС-а Петар Кунић поставио је питање шта ће Комисија, уколико јој парламентарни домови продуже мандат, даље радити с обзиром да до сада није успјела да нађе рјешење за задатак који јој је повјерен.

Кунић је посебно изразио незадовољство што су лидери парламентарне шесторке преузели на себе посао Комисије.

"На Комисији није да мислимо него да извршавамо препоруке лидера", рекао је Кунић.

Младен Иванковић оцијенио је да је парламентарна већина у случају тражења договора за провођење пресуде "Сејдић-Финци" пала на испиту и додао да не жели да ради у овој комисији док је на челу Савјета министара БиХ актуелни састав.

Данашњој сједници због болести није присуствовао представник СНСД-а и потпредсједавајући Комисијом Крстан Симић, а свој недолазак оправдали су и представници ДНЗ-а и ХСП-а.

Комисију чине представници 13 политичких странака заступљених у домовима Парламентарне скупштине БиХ.

Комисија је већ једном Представничком и Дому народа Парламентарне скупштине БиХ доставила извјештај да није постигнут договор о провођењу пресуде Европског суда за људска права у случају "Сејдић и Финци", након чега јој је продужен рад.

Данас је на основу одлуке парламентарних домова био рок до којег је Комисија требало да заврши свој рад.

Прва сједница Комисије одржана је 13. октобра прошле године.

Парламентарна скупштина Савјета Европе усвојила је у јануару Резолуцију о функционисању демократских институција у БиХ, којом се парламент БиХ позива да до 15. марта усвоји уставне амандмане у вези са одлуком у случају "Сејдић и Финци". У случају да се до тог рока не примјени у Уставу БиХ пресуда Суда у Стразбуру, БиХ у априлу пријети суспензија из чланства у Савјету Европе.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog