Politika

Поруке шесторке из Бањалуке

БАЊАЛУКА - Лидери шест најјачих политичких партија у БиХ усагласили су да перспективна војна имовина, која је утврђена одлуком Предсједништва БиХ, буде књижена у власништво органа одбране БиХ.


 

Лидер СНСД-а Милорад Додик истакао је да ће Савјет министара БиХ у року од 60 дана утврдити која је неперспективна војна имовина потребна органима БиХ.

"Она имовина у којој функционишу органи БиХ биће аутоматски укњижена, а сва остала ће ићи на ентитете, кантоне и општине", рекао је Додик синоћ новинарима у Бањалуци.

Он је навео да је на састанку усаглашено да је државна имовина оно што је било предмет оспоравања одлукама високог представника.

"Савјет министара ће у наредних 90 дана извршити попис те имовине, а онда у додатних 60 дана ће се одлучити која је потребна органима БиХ, а која ће припасти ентитетима, кантонима и општинама", додао је Додик.

Лидер СНСД-а је напоменуо да није постигнуто рјешење о имплементацији пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић - Финци" против БиХ. "Било је разних варијанти на ту тему, али су остали исти ставови као и раније. Једно од питања које треба ријешити је начин коципирања избора у Дом народа парламента БиХ", рекао је Додик.

Он је нагласио да је на састанку разговарано и о буџету институција БиХ, те да постоји потпуно опредјељење да се уђе у процес анализирања потрошње и увођење уштеда. "То подразумијева смањење администрације на свим нивоима, као и њихових плата", појаснио је Додик.

Додик је напоменуо да су лидери разговарали о свему ономе што је договорено на претходним састанцима, те да су констатовали да су ти договори углавном испоштовани. "Потребно је да се пронађе методологија како би се у наредном периоду изабрали директори Регулаторне агенције за комуникације и Управе за индиректно опорезивање", додао је он.

Предсједник СДС-а Младен Босић сматра да се формирањем новог Савјета министара БиХ, деблокадом институција и постизањем парцијалног политичког договора ствара атмосфера коју треба да искористе државне, ентитетске и општинске институције да покушају направити неке односе који би могли дуже функционисати у будућности.

"Наш приоритет није шта ће рећи Чикаго, Брисел или Стразбур, већ да покушамо направити унутрашњи договор који ће моћи донијети нешто грађанима ове државе, односно исказати вољу да се ријеше неки проблеми који већ дуго стоје закочени", закључио је Босић.

Лидер ХДЗ-а БиХ Драган Човић и ХДЗ-а 1990 Божо Љубић оцијенили су да је на састанку лидера шест политичких партија у БиХ направљен помак у тражењу принципа за рјешавање у имплементацији пресуде "Сејдић - Финци".

Човић је рекао да је да је у овом питању направљен видан напредак. "Наш је приједлог да се продужи мандат парламентарне комисије за имплементацију пресуде", рекао је Човић синоћ новинарима у Бањалуци.

Он је нагласио да принципи договорени у вези са војном и државном имовином могу послужити институцијама БиХ да на њима ураде посао.

Према његовим ријечима, у овој години потребно је обезбиједити средства за попис становништва, локалне изборе, финансирање спољног дуга БиХ и капиталне издатке.

Човић је оцијенио да се пуно новца троши и за изнајмљивање простора институцијама БиХ. "Потребно је покренути иницијативу којом би се контролисала расходовна страна буџета БиХ, али да се осмисли приходовна", додао је Човић који је синоћње разговоре оцијенио као добре и радне.

Лидер ХДЗ-а 1990 Божо Љубић рекао је да су на састанку, без обзира што није постигнут дефинитиван договор о примјени пресуде "Сејдић-Финци", договорена два веома важна принципа.

"Први принцип је да пресуду треба примијенити у цијелини, а други је да кроз примјену пресуде треба осигурати да три конститутивна народа имају исту позицију у избору својих легитимних представника у ове институције", појаснио је Љубић.

Он је прецизирао да није постигнута сагласност о модалитетима, иако је о некима вођена веома исцрпна расправа.

"Надлежна парламентарна комисија треба да настави са радом и мислим да ово треба бити довољна порука према Савјету Европе и ЕУ да политички представници и институције БиХ улажу веома кредибилан напор да дођемо до рјешења", рекао је Љубић.

Он је истакао да је синоћ постигнут политички договор о питању војне и државне имовине, те да су договорени принципи буџета БиХ за ову годину и буџетског оквира за наредне године.

Према његовим ријечима, договорен је и приступ уштедама у буџету БиХ путем одлуке да се иде у смањење администрације на свим нивоима по вертикали, смањења плата у одговарајућем проценту у администрацији по вертикали.

Предсједник СДП-а БиХ Златко Лагумџија оцијенио је да се са синоћњег састанка страначких лидера у Бањалуци међународној заједници може послати порука да је БиХ испунила свој дио обавезе када је ријеч о војној имовини и да то може бити позитивна вијест на предстојећем Самиту НАТО у Чикагу.

Лагумџија је рекао да лидери у разговорима о примјени одлуке Европског суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци" нису ишли само ка задовољењу пресуде, која говори о дискриминацији осталих, већ и ка рјешавању суштинских проблема у вези са балансом између грађанског и националног.

"Битно је да се не доведемо у позицију да парцијалном примјеном пресуде `Сејдић-Финци` дођемо у позицију да нам се ратификује Уговор о стабилизацији и придруживању, па да не добијемо кандидатски статус и да нам се касније Уговор суспендује", рекао је Лагумџија новинарима.

Он је нагласио да пресуду "Сејдић-Финци" треба примијенити ради Суда у Стразбуру, али да она треба да буде повод за рјешавање суштинских питања како се нико не би осјећао угроженим ни као припадник народа ни као појединац.

Лидер СДП-а је изразио задовољство постизањем пуне сагласности о начину повећања приходовне стране буџета на свим нивоима и обезбјеђењу недискриминишућег положаја домаћих фирми код увоза и извоза са сусједним земљама.

Он је додао да се морају смањити расходи рационализацијом која подразумијева смањење издатака за администрацију на свим нивоима, што треба да се уради већ у буџету за ову годину.

Лагумџија је истакао потребу за домаћинским односом према државној имовини која се сада користи нерационално како би се избјегло да се из буџета непотребно троше средства за изнајмљивање простора, а да држава нема своје.

"Да смо задњих десетак година умјесто да изнајмљујемо нашим дипломатско-конзуларним представништвима зграде широм свијета то ријешили кроз оперативне лизинге са неким банкама из тих земаља, данас би имали десетине својих објеката у власништву широм свијета", рекао је Лагумџија.

Предсједник СДА Сулејман Тихић изјавио је да се политички лидери нису могли договорити о начинима избора чланова Предсједништва БиХ, али да постоји сагласност да се одлука Европског суда за људска права у Стразбуру у предмету "Сејдић-Финци" проведе у цјелости.

Тихић је навео да у року од 60 дана треба донијети одлуку о војној имовини, а у року од најдуже годину дана одлука о државној имовини с тим да се она попише у року од 90 дана.

Он је додао да се на истим принципима треба рјешавати и питање остале имовине која је дефинисана одлукама високог представника.Према његовим ријечима, у року од 60 дана треба да се донесе одлука шта је од те државне имовине потребно за инситуције БиХ.

Тихић је нагласио да је војна перспективна имовина одређена одлукама Предсједништва БиХ, док ће неперспективна војна имовина бити уписана у власништво оних нивоа власти који је функционално користе, а имовина која је и даље у посједу Министарства одбране у корист општина гдје се та имовина налази.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog