Društvo
Дно Црногорског приморја пљачкају пирати
БУДВА - Подуго су већ плава пространства јужног Јадрана добар "рудник" за вјеште рониоце. Уз мало труда и без већих потешкоћа, појединци који очигледно добро познају велики "музеј" на морском дну између ријеке Бојане и Игала остварују лијепе приходе. У кризи која увелико тресе и доскора богати југ Јадрана, рођен је нови "бизнис".
Пирати новог доба се на потонуле лађе "пењу" преко - интернета. Крађе и прекрађе су нарочито добиле на интензитету откако су на разним сајтовима направљене мапе једрењака, ратних и трговачких бродова и осталих пловила које су спрудови, мине и лоша навигација послали на дно мора. Они који су се "школовали" за овај посао долазе до прецизних података о томе гдје се налази који брод, како је страдао, колико је стар, шта се на њему налази и слично.
Као што гледаоци широм бивше Југе могу да ових недјеља виде у ТВ серији "Будва на пјену од мора", посебно су на цијени амфоре са једрењака, из грчког и римског периода, који су овуда пловили натоварени уљем, вином и другим материјалима. Оне на свјетским пијацама достижу цијену од 2.000 до 5.000 евра, колико вриједи добар половни аутомобил!
У ЛОВ НАЈЧЕШЋЕ ЗИМИ Црна Гора треба да папирима и у пракси заштити прилично благо које се налази на дубинама од 15 до 75 метара уз обалу, недалеко од самих плажа црногорског приморја. Рониоци којима није циљ разгледање свијета тишине не долазе више током љета јер је тада контрола обале због туриста већа, него ујесен, све више зими. Обично имају легитимације неких ронилачких клубова (иако им то не важи), како би, у случају да буду ухваћени, казали како се баве истраживањем подморја.
Огроман број амфора је украден, лопови су упадали и у музеје на копну и односили их (драстичан случај римских мозаика у Рисну). И поред великог "излова" и даље има посла за "гусаре" у ронилачким одјелима. Поред амфора, којих је све мање, рониоци-лопови односе кормила, дијелове парних машина, фењере, сатне механизме и друге вриједне експонате, који такође имају добру цијену.
Добар дио предмета из "дубина" засад није прешао границе екс-Југославије. Налазе се у неким елитним ресторанима Црној Гори, Хрватској, Србији, али и у приватним колекцијама добростојећих љубитеља старина.
На велику опасност да "морски музеј" остане без иједног експоната упозоравају из Ронилачког центра у Бијелој поодавно. Такође и из поморских музеја и других институција културе. На озбиљна упозорења да заштите морско дно надлежни још нису адекватно одговорили.
(Новости/Фронтал)