Društvo
Расправа о пристраности јавних медија
СAРAЈЕВО - Заједнички Колегијум оба дома Парламента БиХ прихватио је иницијативу замјеника предсједавајућег Представничког дома Парламента Боже Љубића да се у овој институцији расправља о стању и дјеловању јавних медија у БиХ.
О Љубићевој иницијативи посланици ће се изјаснити на сједници Представничког дома Парламента БиХ која је заказана за идућу седмицу.
- Сваки гледалац или слушалац који прати јавне сервисе увиђа разлоге због којих сам покренуо иницијативу да се о томе озбиљно расправља у Парламенту БиХ. Јавна расправа о томе је већ почела и различито је обојена зависно од тога одакле долази. БиХ, која је истрауматизована ратом, и у доброј мјери подијељено друштво, земља која проживљава уставну кризу и застој на европском путу не може себи дозволити овако обојено, пристрасно и непрофесионално информисање. У неким јавним емитерима је правило да без обзира на чињеницу што их плаћају грађани, раде у функцији одређене политике, па чак и странке, што је далеко од сваке демократије и професионализма - рекао је Љубић “Гласу Српске”.
Нагласио је да овакав рад електронских медија дјелује дестабилизирајуће и на много стабилнија друштва од БиХ.
- У интересу је медија и професионалаца у њима да о томе буде отворена расправа и да се медији врате са странпутице на пут професионализма - рекао је Љубић.
Он се залаже за измјену закона о комуникацијама и Јавном РТВ систему.
- Измјеном Закона о комуникацијама неопходно је регулисати начин избора управних тијела тих институција, а измјеном Закона о јавном РТВ систему омогућити да и Хрвати као конститутивни народ изразе своју конститутивност кроз медије - рекао је он.
Замјеник предсједавајућег Комисије за спољну и трговинску политику, царине, саобраћај и комуникације Дома народа Парламента БиХ Сташа Кошарац подржава измјену Закона о комуникацијама ако се жели стабилизовати стање у БХРТ-у.
- Финансијско стање у овој кући је драстично лоше. Ни уређивачка политика, ни финансијско стање не одговарају ономе што један јавни емитер треба да има, а поготово не одговара потребама грађана РС - констатовао је Кошарац.
Казао је да Парламент БиХ нема никакве потребе да расправља о стању у Радио-телевизији РС, јер је ова кућа финансијски консолидована са позитивним ревизорским извјештајима и чија уређивачка политика не угрожава ниједан народ у РС.
Лидер СДA Сулејман Тихић казао је да поједине странке у БиХ имају више утицаја на јавне емитере него што је то у демократском свијету нормално.
- Ми смо у више наврата указивали на пристрасност Федералне телевизије, јер је овај јавни сервис, којег плаћају сви грађани, постао сервис једне странке умјесто да буде сервис свих грађана - казао је Тихић.
Федерална телевизија и предсједник СДП-а Златко Лагумџија нашли су се прошле седмице у центру скандала. Лагумџија је послије конференције за новинаре СДП-а пришао новинару Федералне телевизије Дарјану Бабићу и дао му смјернице како треба да изгледа прилог у “Дневнику”. Због политичког утицаја на уређивачку политику јавног емитера невладина организација “Кроација либертас” је упутила приговор Регулаторној агенцији за комуникације БиХ.
(Глас Српске/Фротнал)