Republika Srpska

У БиХ удио плата јавног сектора у БДП један од највећих у Европи и централној Азији

БАЊАЛУКА - Трошкови плата за запослене у јавном сектору у БиХ, посматрани кроз удио у бруто домаћем производу (БДП) земље, једни су од највећих на подручју Европе и централне Азије, открива извјештај Свјетске банке "БиХ – Преглед јавних расхода и институција".


 

У документу се наводи да је у претходних пет година у БиХ дошло до значајног повећања потрошње на плате у јавном сектору, са 11,1 одсто БДП-а у 2006. на 13,1 одсто у 2011. години.

Према подацима из 2010. године, када је потрошња на плате чиновника у БиХ износила 12,9 одсто БДП-а, у другим земљама Европе, изузев Словеније, била је нижа и кретала се од 5,6 одсто у Македонији до 11,9 одсто у Летонији.

Важно је напоменути да анализирани јавни сектор не обухвата здравствене раднике с обзиром на то да се не финансирају из буџета већ из фонда здравственог осигурање, нити раднике државних предузећа.

У претходних пет година у БиХ дошло до значајног повећања потрошње на плате у јавном сектору, са 11,1 одсто БДП-а у 2006. на 13,1 одсто у 2011.

Наводећи да је током већег дијела наведеног периода раст потрошње на плате био већи од раста прихода, аналитичари Свјетске банке оцјењују да је то у све већој мјери неодрживо у свјетлу изгледа за економски раст у предстојећим годинама, преносе "Независне новине".

До раста потрошње на плате углавном је дошло због повећања личних доходака у протеклом петогодишњем периоду, али и због повећања броја запослених које се, наводе, упркос кризи дешавало у 2009. и 2010, а у РС и у прошлој години.

Проценат грађана запослених у јавном сектору (3,5 одсто), како се оцјењује, није превелик, али су зато плате велике у поређењу с просјечном платом.

"Иако удио у становништву није велик у поређењу са другим мањим земљама у Европи и централној Азији, у свјетлу малог учешћа радне снаге на тржишту и велике незапослености у БиХ, запослени у јавном сектору (искључујући државна предузећа и здравствене раднике) чине релативно велик удио у радној снази (11 одсто) и укупној запослености (19 одсто)", истиче се у извјештају.

У Свјетској банци указују да се висина плата разликује по нивоима власти, као и између државних службеника и других категорија запосленика у јавном сектору. На нивоу БиХ се, указују, посебно добро плаћа особље на вишим нивоима, док ФБиХ исплаћује веће плате него РС.

Како наводе, плате и накнаде се чине прекомјерним на најнижим нивоима платне скале у администрацији на нивоу државе и ФБиХ, далеко прелазећи ниво плата у приватном сектору за еквивалентна радна мјеста.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog