Društvo
Заборавили извјештај, жртве и потрошени новац
САРАЈЕВО - Комисија за испитивање истине о страдању Срба, Хрвата, Бошњака, Јевреја и осталих у Сарајеву у периоду од 1992. до 1995. пала је у потпуни заборав, иако никад није достављен извјештај о њеном раду за који је потрошено 340.000 КМ.
Ова комисија, која је првобитно требала истраживати страдање Срба у Сарајеву, распала се у јуну 2007. године, а након низа интервенција из Савјета министара и Парламентарне скупштине БиХ нису поднијели рачун онима који су је основали. У бившем сазиву посланици и делегати су најављивали да ће тражити извјештај старе и формирање нове комисије, али мало је извјесно да би се ишта од тога могло десити.
Сташа Кошарац, шеф Клуба делегата Срба у Дому народа бх. парламента, сматра да је основни проблем што нема политичке воље ниједне политичке опције у ФБиХ да се ријеши питање страдања Срба у Сарајеву.
Он подсјећа на одлуку Уставног суда БиХ на основу апелација породица несталих Срба да им се дају информације, али ниједан сазив Владе ФБиХ није радио на томе.
"Обавеза је власти ФБиХ да дају одговоре породицама несталих Срба у складу са одлукама Уставног суда БиХ и Дома за људска права. Сви досадашњи премијери ФБиХ сносе и кривичну одговорност јер нису спорвели одлуку Уставог суда. Очигледно је да годинама нема политичке воље да се то уради јер би се доказало да је Сарајево мјесто највећег стратишта Срба у БиХ", рекао је Кошарац.
Он сматра да је тешко да се о судбини настрадалих Срба у Сарајеву уради нешто више кроз институције на нивоу БиХ што је показала и пропаст Комисије за Сарајево, али и лоши резултати Института за нестала лица БиХ који је врло мало урадио на ексхумацијама и идентификацији несталих лица српске националности.
Из Института за нестала лица БиХ казали су да је прошле године у Сарајеву било седам ексхумација несталих лица српске националности, те је проблем недостатак информација о гробницама. Амор Машовић, члан Колегијума директора Института, био је и члан Комисије за Сарајево.
Кошарац сматра да ових проблема не би било да се радило као у РС када је формирана Комсија за истраживање злочина у Сребреници.
"У Комсији за Сарајево су хтјели утврђивати материјалну штету на зградама, умјесто да се радило на утврђивању чињеница о броју страдалих људи, што је грешка и српских чланова ове комисије", казао је Кошарац, који тврди да ће представници РС користити све институционалне могућности да натјерају власти ФБиХ да испуне одлуку Уставног суда БиХ.
Ивица Мариновић био је први предсједавајући Комисије за Сарајево, и сматра корисним оно што су урадили, а то је утврђивање статута, методологије истраживања и других аката.
"То је била добра основа али када смо упутили дописе институцијама да нам доставе податке како би се утврдио број страдалих у Сарајеву, Комисија је престала са радом. Ако неко мисли формирати нову комисију, онда не треба анулирати претходни рад, али бојим се да је све то под утицајем политике и да неће бити успјеха док је тако", рекао је Мариновић.
(Независне/Фротнал)