Društvo

Одржан Форум одговорности – шта су Бањалучани питали?

БАЊАЛУКА - Форум одговорности који је данас одржан у Дому омладине Бањалука окупио је представнике Административне службе града Бањалука, на челу са градоначелником Драгољубом Давидовићем, грађане, медије и представнике невладине организације Центри цивилних иницијативу, који је уједно и организатор догађаја.


 

Како је и најављено током два сата колико је трајао форум сви заинтересовани су могли окупљеним представницима градских власти да поставе питање путем листића који су се дијелили на улазу у амфитеатар, у којем је окупљaње уприличено.

Прије самог форума, прозвани су учесници "Академије за грађане" којима су додјељени цетрификати. Академија за грађане је пројекат који је крајем прошле године организовао Град уз подршку мисије ОЕБС-а у БиХ. Цертификати су додјељени 31 грађанину, од чега су два уручена дамама.

Након тога, услиједило је постављање питања, на већину којих је одговоре дао управо градоначелник.

Грађани су се распитивали о начинима превазилажења одређених проблема у инфраструктури града, али и у функционисању градске управе, а која су они идентификовали као битни. Форум је започео питањем о бенефицираној градњи за младе која је предвиђена Стратегијом развоја града до 2015. године. Градоначелник је истакао да су они спремни да обезбједе локације за градњу, у одређеној мјери и инфраструктури како би се онда издвајала средства само за грађевинске материјале и трошкове, али да им је у томе потребна и подршка Владе РС и Народне скупштине РС како би кроз промјене закона створили услове за овакво дјеловање.

Међу осталима говорило се и о проширивању постојећих капацитета предшколских установа, гдје је начелница Одјељена за друштвене дјелатности Љиљана Радовановић истакла да би до средине ове године требало да се отвори вртић Колибри у насељу Залужани, али и да се заврши проширивање и реновирање вртића у насељу Лазарево. Она је додала да је планирано да одређени пословни објекти у власништву града буду пререгистровани у предшколске установе, наводећи конкретно примјере у насељима Росуље и Старчевица.

На питања „Када ће бити обновљен кров Дома солидарности?“, Давидовић је рекао да установе (НУБ РС, Музеј РС, Привредна комора РС...) које се у тој згради налазе, а којима је град дао право кориштења, су дужне да се брину о одржавању тог објекта.

На Форуму се могло чути и да је у плану изградња новог азила за псе у Мотикама, али без временског рока, јер су лимитирани средствима, те да ће се покушати новац обезбједити путем донаторских средстава. У плану је и изградња паркова за псе као и простор за истрчавање паса. Везано за проблем паса луталица градоначелник је истакао да, поред неодоговорнсти појединаца који узрокују појаву луталица, постоје случајеви када из других општина камионима доводе псе и пуштају на подручје града Бањалука.

Присутни су чули и да је планирани рок за завршетак Дома пензионера 15. април, као и да је планирана и изградња базена на Страчевици.

Током форума Давидовић је истакао своју неупитну подршку фестивалу Демофест, истичићу да се узрок проблема у финансирању овог догађаја налази у другим институцијама које га нису препознале као битан. „Дижем обе руке за Демофест“, рекао је градоначелник Давидовић.

„Ми смо и ове године у буџету града планирали средства за Демофест, он је и у нашем календару догађаја. Градоначелник је прије два мјесеца послао допис свим институцијама, Влади РС, према ресорним министарствима у којем изражава нашу жељу да се он одржи и да се финансира. Готово сва министарства су се огласила са начелном подршком, и поручила организатору да се, када за то вријеме дође, пријаве на конкурсе, како би била одобрена средства“, истакла је Прерадовићева.

Нека од питања сасвим јасно нису била у надлежности града, као што су: да ли се може добити посао у градској управи, зашто у одјељењу за просторно планирање нема више запослених рођених Бањалучана и сл.

Међу присутним грађанима, посебно су се истакли представници Савјета мјесне заједнице Старчевица који су градоначелнику у директном контатку представили свој већ познати проблем неадекватне испоруке топлотне енергије у тај дио града.

Становнике насеља Чесма је интересовало када ће бити изграђен мост код Витаминке, на шта им је одговорено да је то један од приоритетних задатака, те да вјерују да ће први наредни мост који се буде градио бити управо тај, а да планирају да средства обезбједе кредитиним задуживањима.

Форум одговорности је показао да постоји интерес грађана за многа питања, и да је идеја отвореног разговора добар начин за активацију грађана. Он је такође показао и да постојећа градска власти не бјежи од таквог вида транспарентности у раду. Било би добро када овај Форум не би био први и задњи, него да у неком ритму он постане сталан алат за комуникацију између локалне власти и грађана Бањалука.

(Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog