Nauka
Руски научници оживјели биљку стару 30.000 година
На основу ткива биљке пронађене у сибирском леду, старе око 30.000 година, руски научници су успјели да "оживе цијелу биљку" што је пионирски експеримент на путу ка оживљавању разних других биљних врста.
Најстарија биљка "силене стенопхyлла" је регенерисана, рекли су научници и додали да је плодна и да прозиводи бијели цвијет и има одрживе сјеменке.
Експеримент доказује да лед служи као природно спремиште за древне облике живота, рекли су руски научници, који су објавили студију у америчком научном часопису "Proceedings of National Academy of Sciences".
Канадски научници су раније регенерисали неке значајне млађе биљке из сјемена пронађеног у неким јазбинама.
Светлана Јашина из Иститута за биофизику Руске академије наука, изјавила је да оживљена биљка изгледа врло слично једној биљци која још увијек расте у истом подручју сјевероисточног Сибира.
"То је издржљива биљка, која се веома добро прилагођава", рекла је Јашина за АП и изразила наду да ће научници успјети да оживе више биљних врста.
Руски истраживачки тим опоравио је плод након испитивања десетине фосилних остатака скривених у леду на десној обали ријеке Колиме у сјевероисточном Сибиру. Ти фосили су стари 30.000 до 32.000 година.
Ти фосили су пронађени у јазбинама вјеверица које су правиле залихе хране.
Јапански научници на истом подручју већ трагају за фосилима, односно смрзнутим ткивом животиња, због леда као доброг конзерватора.
На том подручју су живјели мамути, бизони, коњи, јелени и носорози.
(Vestionline/Фронтал)