Društvo
Министри у Словенији и Пољској сами плаћају најам и режије у становима
Хрватски портал tportal.hr истраживао је каква је пракса у неким земљама ЕУ по питању услова становања посланика и чланова владе који због обављања својих дужности долезе живјети у престоници.
Своју причу почињу образложењем да је стамбено збрињавање министара из Владе постало је поновно тема у Хрватској након што је министар финанција Славко Линић, који је на привремени рад дошао из Ријеке, објавио да очекује бесплатно стамбено збрињавање у Загребу.
Занимало нас је како је тај проблем регулисан у неким другим земљама које су недавно ушле у Еуропску унију, с којима се можемо успоредити или нам могу бити узор. Искуства су различита: министри у Словачкој имају бесплатан смјештај на рачун државе, али зато у Пољској и сусједној Словенији – плаћају!
Досад су хрватски министри који нису из Загреба током трајања мандата живјели у државним становима и за то плаћали симболичну станарину од пет куна по квадратном метру. Будући да саборски заступници не плаћају чак ни ту симболичну станарину, појавила се информација да министри из новог сазива Владе који не живе у Загребу такође очекују да ће посве бесплатно добити станове на кориштење.
"Услови пословања су увијек различито ријешени. Према томе, само питам зашто бих ја који долазим из Ријеке имао теже услове него онај ко живи у Загребу?", запитао се Славко Линић пред новинарима када су га упитали није ли то мало неприкладно у времену када Влада реже навелико свим осталим категоријама становништва.
Занимљиво је да већ у сусједној Словенији наилазимо на много одговорније рјешење: тамошњи парламентарни заступници и министри којима је потребан смјештај у Љубљани у вријеме мандата могу затражити смјештај у државним становима, али они тај смјештај плаћају - и то нису нипошто симболични износи.
Тако словенски министар који није из Љубљане може изабрати неки од државних станова величине између 19 и 69 метара квадратних и то задовољство ће платити у распону од 90 до 290 еура. Као илустрацију наводимо да се тржишне цијене најамнина за обичне грађане крећу од 300 еура за једнособан, 600 еура за двособан и 800 до 900 еура за трособан стан.
У Пољској заступници који нису из Варшаве током мандата живе у хотелу који је дио владине канцеларије и имају право на плаћене путне трошкове, али зато морају платити станарину. Слично је регулисано и за министре и премијера. Према информацијама које смо добили из Канцеларије за односе с јавношћу пољске владе, министрима на располагању стоје станови у трима зградама које се налазе у власништву државе.
Ти станови стоје на располагању и државним секретарима и још неким другим владиним званичницима, али такође као Словенци и Пољаци морају плаћати најам и режије. Но хрватским политичарима на утјеху: у Словачкој политичари имају бесплатан смјештај у државној имовини.
(tportal/Фротнал)