Društvo

Штета тешка стотине милиона КМ

БАЊАЛУКА, МОСТАР - Временске неприлике које су прије неколико седмица захватиле БиХ почеле су да испостављају рачуне и већ се процјењује да ће штета износити неколико стотина милиона КМ, пишу Незавицне новине.


Сњежно невријеме проузрочило је пољопривредницима у ФБиХ штету већу од 150 милијуна марака, а након евидентирања стања могло би се испоставити да је још и већа, поручено је са конференције за тисак Сељачког савеза ФБиХ, која је уприличена данас у Мостару.

Још се не зна колики је "минус" изазвао снијег пољопривреди у РС и Брчко дистрикту, као и другим привредним гранама у БиХ, али ће укупан износ сигурно знатно надмашити цифру коју су изнијели у Сељачком савезу ФБиХ.

Драган Павловић, предсједник Сељачког савеза ФБиХ, позвао је све пољопривреднике да поштују процедуре пријаве штете, те најавио и скори састанак са Нермином Никшићем, премијером ФБиХ, те ресорним министрима, на тему штете, али и неисплаћених потицаја.

Мехмед Никшић из Удружења произвођача млијека ФБиХ устврдио је да се штета у анималној производњи понајвише односи на урушавање кровова, усљед чега је долазило и до угинућа животиња. Он каже да је уложен огроман напор да се очувају матична стада, а да је 90 одсто фарми муку мучило с водоснабдијевањем.

Миљенко Соче, допредсједник Сељачког савеза ФБиХ, казао је да само штета на пластеницима у Чапљини износи 20 милијуна марака. Џевад Ханџар, предсједник Групације рибарства ФБиХ, устврдио је и да је велике штета на рибогојилиштима - да су их прво уништиле поплаве, па сада лед и снијег.

У општини Сребреница кажу да ће наредних дана бити формирана општинска комисија за процјену штете од сњежног невремена, те истичу да се свакодневно повећава број пријава и захтјева за помоћ у санирању штете.

У ишчекивању коначне бројке за цијелу БиХ, снијег, који је и јуче падао у неким дијеловима земље, и даље изазива проблеме становништву.

 

"Да није било брзе реакције Раденка Јефтића, руководиоца Цивилне заштите општине Власеница, који је ангажовао ватрогасну јединицу и возила за чишћење снијега, моја супруга, Власеничанка Хајрија Балтић данас вјероватно не би била жива", изјавио је јуче Сулејман Балтић.

Он каже да је само захваљујући Јефтићу и власеничким ватрогасцима његова супруга, тешки хронични болесник, у суботу из завијаног засеока Балтићи у мјесној заједници Церска пребачена до Дома здравља.

Снијег у БиХ и даље отежава или у потпуности парализује саобраћај, па је тако у Ливањском кантону због непроходности локалних путева од свијета одсјечено још 13 села, а ни у Калиновику није проходан пут до свих мјеста.

"На подручју општине Гацко више села је већ двадесетак дана у потпуној путној изолацији, а сњежни наноси високи и до пет метара онемогућавају чишћење", каже Мира Перишић, шеф Општинског штаба Цивилне заштите Гацко.

Ћамил Дураковић, замјеник начелника општине Сребреница, истиче да ће ванредно стање бити укинуто тек након што буде очишћен пут до најудаљеније мјесне заједнице Лука и још неколико заселака и када машине још једном прођу свим путним правцима и очисте заостали снијег који се расквасио.

Након тронедјељног прекида рада због сњежних падавина и хладноће, радници Шумског газдинства "Дрина" из Сребренице јуче су коначно дошли на посао.

Из Републичке управе Цивилне заштите РС кажу да је на подручју Подручног одјељења Цивилне заштите Соколац стање нормализовано, осим у општинама Хан Пијесак и Калиновик. И на подручју Одјељења Цивилне заштите Бијељина стање се полако нормализује, а у потпуности је нормализовано на подручју Бањалуке. У требињској регији и јуче су чишћени локални и сеоски путеви.

Милимир Додер, директор Републичке управе Цивилне заштите РС, рекао је да је Влада РС одобрила 490.000 КМ за чишћење снијега у локалним заједницама.

Он напомиње да је Хеликоптерски сервис РС, осим што је вршио расподјелу пакета са храном угроженом становништву, до сада евакуисао више од 90 болесних лица и трудница из завијаних села у 20 општина РС.

(Независне/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog