Nauka

Хуманост на дјелу - фарме за узгајање пилића без мозга и ногу

Масовна производња пилетине за људску исхрану у западним земљама подразумијева велике фарме-хангаре у којима се гомила пилића на скученом простору држи у нехуманим условима прије клања. Студент архитектуре Андре Форд смислио је начин да проблем буде рјешен, како он каже, хуманије - производњом пилића са уклоњеним мозгом, који не би били свјесни ужаса живота у пренатрпаним фармама.


Пилићи који се на фармама масовно узгајају за људску исхрану живе у просторијама без природног свјетла током шест до осам недјеља свог краткотрајног постојања. Кљукају се како би расли што брже и често угину зато што њихова малена срца и плућа не могу да поднесу убрзани раст тијела.

Према Фордовој замисли, достојној научно-фантастичног серијала "Матрикс", пилићима би се уклањали удови и дио мозга. Тако не само да би били несвјесни ужаса свог постојања, већ би били гушће спаковани на фармама које би драстично увећале производни капацитет.

Иако идеја звучи бизарно и, многи би рекли, шокантно, Форд тврди да је његов систем напреднији и хуманији.

- Основна разлика између мог и постојећег система производње је што мој систем уклања патњу (пилића). Реалност садашњег начина узгоја је једнако шокантна, али је замаскирана иза романтичне визије традиционалних фарми која је нама потрошачима урезана у меморију преко амбалаже производа - рекао је Форд.

Послије одстрањивања чула, пилићи би били поређани у бескрајне низове вертикалних рамова. Храна, ваздух и вода били би допремани кроз систем цјевчица, а на исти начин би се одлагао измет. Да мишићи не би атрофирали, примјенили би се струјни шокови.

Систем би омогућио густину од 11,7 пилића на кубни метар, у односу на постојећих 3,2. Форд је ову фарму будућности назвао "Центар за несвјесно узгајање".

Иако идеја звучи бизарно и, многи би рекли, шокантно, Форд тврди да је његов систем напреднији и хуманији.

(Блиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog