Politika

Дупор: Аутократија под наводним Бонским овлашћењима

БАЊАЛУКА- Правни заступник Републике Српске Милан Дупор изјавио је да је недвосмислено јасно да Бонска декларација не може бити правни основ за дјеловање високог представника, већ да је то искључиво Анекс десет Дејтонског мировног споразума.


Дупор је рекао да је опште познато да је високи представник изашао изван мандата, односно да у раду није одржавао везе и надгледао провођење Дејтонског споразума, већ је примјењивао аутократију под наводним Бонским овлашћењима, која му је делегирао Савјет за провођење мира /ПИК/.

"У глави 11. Бонске декларације, која је најчешћи основ за дјеловање ОХР-а, истиче се улога високог представника у координисању цивилних организација и агенција у БиХ. Исто тако, поздравља се намјера високог представника да искористи своја овлашћења у цивилном провођењу Дејтона, путем доношења обавезујућих одлука по питањима времена, мјеста и предсједавања састанцима заједничких институција, привремених мјера, које ступају када стране не могу да се договоре, као и других мјера при обезбјеђивају провођења Дејтона. Такве мјере могу укључивати активности против лица који обављају јавну службу или изостају са састанака из неоправданих разлога", прецизирао је Дупор.

Анализирајући главу 11. Бонске декларације, каже Дупор, намеће се закључак да је ПИК овластио високог представника да може доносити искључиво одлуке, пише "Фокус". "Једна од тих одлука може бити привремена мјера и то само под условом када не постоји могућност договора страна. Те мјере нису неограниченог трајања и односе се само на Предсједништво БиХ и Савјет министара БиХ. То говори да се не може донијети одлука у форми закона ни на државном, а нарочито на ентитетском нивоу", рекао је Дупор.

Правни заступник Српске напоменуо је да је управо глава 11. Бонске декларације била основ за доношење мјера високог представника, од којих већина није била привременог карактера, па чак и за доношење закона. "Недвосмислено је јасно да Бонска декларација не може бити правни основ за дјеловање високог представника. Осим тога, свака декларација је политички и необавезујући акт, дакле не ради се о правном акту. Правни основ за дјеловање високог представника јесте искључиво Анекс 10 Дејтонског споразума, којим су га стране овластиле да надгледа провођења мирног рјешења", рекао је Дупор.

(Срна/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog