Politika
Јовић: Референдум представља јак политички вјетар у леђа државном руководству
КОСОВСКА МИТРОВИЦА - У Косовској Митровици, Зубином Потоку и Звечану до 15.00 часова на референдум је изашло више од 60 одсто грађана који се одговарали на питање да ли прихватају косовске институције, а у Лепосавићу је одзив био близу 30 одсто, процјењују у референдумској комисији.
Члан Комисије за спровођење референдума Љубомир Радовић сматра да се оваква излазност може сматрати успјешном, с обзиром на услове, притиске и нетачности у бирачким списковима.
"Излазност би била много већа да су бирачки спикови пречишћени, да у њима нема Албанаца који бојкотују референдум", каже Радовић.
Предсједник Извршног одбора Српског националног вијећа сјеверне Митровице Небојша Јовић рекао је да, хтио то Београд да призна или не, референдум представља јак политички вјетар у леђа државном руководству у борби за останак Космета у саставу Србије.
"Уколико Београд жели да се бори за део своје територије, на шта га обавезује Устав Србије, онда је референдум само јак ветар у леђа и потврда одлучности Срба да не привате косовске институције и да за њих постоји једина матична држава, а то је Србија", истиче Јовић.
Он је оцијенио да ће референдум бити најбољи показатељ да ли је шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић у праву када каже да иза ставова политичких представника Срба на сјеверу стоји шачица људи.
"Да је на референдум изашло између пет и 10 одсто људи, онда би био у праву, али су већ сада двотрећинском излазношћу Срби оповргли Стефановићеве тврдње и не само његове и јасно рекли да не желе косовске институције", додаје Јовић.
Предсједника општине Лепосавић Бранко Нинић оцјењује да референдумско "не" косовским институцијама неће донијети ништа ново. "Грађани ће се изјаснити против косовских институција. То је опште позната ствар", наводи Нинић.
Он сматра да је референдум у супротности са интересима државе Србије и истиче да он подржава ставове Владе и државног руководства.
(Срна/Фронтал)