Politika
Иницијатива за формирање Горске службе спашавања БиХ
САРАЈЕВО - Представници Министарства безбједности БиХ подржали су данас иницијативу представника горских служби спашавања са подручја Херцеговачко-неретванског кантона и Фоче да се формира Горска служба спашавања БиХ.
Представници Горске службе спашавања Мостар Зденко Марић и Интервентне спасилачке службе Мостар Есад Хумо и предсједник спасилачког клуба "Волф" Фоча Ненад Иконић посјетили су данас Оперативно-комуникациони центар 112 Министарства безбједности БиХ, гдје су су представницима Министарства, официрима за везу Еуфора и Оружаних снага БиХ разговарали о досадашњој координацији у заштити и спашавању, као и активностима које ће допринијети унапређењу те сарадње.
Саговорници су констатовали да је досадашња сарадња Оперативно-комуникациони центар 112 и горских служби спашавања била на високом нивоу, саопштено је данас из Министарства безбједности БиХ.
Представници Министарства безбједности БиХ исказали су захвалност представницима и свим члановима спасилачких служби на досадашњем ангажману, који је допринио спашавању великог броја грађана. /крај/дрд/сак
Додер: Нема се од чега формирати горска служба
Директор Републичке управе Цивилне заштите Милимир Додер рекао је Срни да се горска служба на нивоу БиХ не може формирати јер нема од чега, осим од горских служби, а оне су у ентитетима.
"Нисмо ми против да сви спашавамо све ако треба, али се мора знати редосљед радњи и потеза. Не треба користити ову ситуацију па чинити неке преносе. У овој ситуацији, ми смо са нашом горском службом и Хеликоптерским сервисом Републике Српске сваком пружили помоћ ко је затражио", рекао је Додер коментаришући иницијативу представника Горске службе спашавања Мостар и Интервентне спасилачке службе Мостар, те предсједника спасилачког клуба "Волф" Фоча да се формира горска служба спашавања БиХ, што су подржали представници Министарства безбједности БиХ.
Он је додао да је Министарство безбиједности БиХ имало иницијативу да се формира и јединица за заштиту и спашавање на нивоу БиХ, која је предвиђена оквирним законом о заштити и спашавању, али да се упућује у иностранство и пружа помоћ другима, као и да дјелује на овом подручју уколико се укаже потреба.
"Покушали смо да направимо акт о тој јединици у сарадњи са представницима Министарства безбједности БиХ и странцима, међутим, није ишло. Мислим да ћемо наставити, али то мора бити у вези са оквирним законом о заштити и спашавању људи и материјалних добара", нагласио је Додер.
Васић: Бесмислена идеја
Извршни секретар СНСД-а Рајко Васић оцијенио је да је иницијатива да се формира горска служба спашавања БиХ потпуно бесмислена и непотребна, те представља покушај да се, како је навео, у времену несреће ушићари нека ситна институција на нивоу БиХ, која ће само трошити народне паре и глумити државу.
"Преко горске службе спашавања, Регулаторне агенције за комуникације и других 'државних институција' не може се направити 'држава", рекао је Васић Срни.
Он је истакао да је формирање горске служба спашавања БиХ непотребно и због тога што се људске несреће не догађају на нивоу "државе", него у конкретној локалној заједници, које треба оспособити да воде рачуна о својим објектима и становништву.
"Никаква 'државна' горска служба спашавања неће спријечити на падне кров на Скендерији или да се сруши трибина стадиона 'Жељезничара", рекао је Васић, подсјетивши да је сличних, како је навео, сулудих идеја било и када је ријеч о цивилној заштити.
(Срна/Фронтал)