Politika

Шта након министарске фотеље? Нове функције и једнако добре плате

БАЊАЛУКА - Министри и њихови замјеници који нису добили нови мандат у Савјету министара БиХ немају превеликог разлога за тугу, јер их чекају сигурни и добро плаћени послови, пише ЕуроБлиц.


За појединце који су се навикли на јавни живот, будући рад на факултетима, државним агенцијама или скупштинама кантона можда неће бити атрактиван као министарски. Међутим, сигурно је да поново иду на позиције о којима сања више од пола милиона незапослених у БиХ. Министри и замјеници који одлуче да се „одморе“ прије новог запослења, имају право на пуну плату годину дана послије истека мандата.

Министар спољне трговине и економских односа БиХ Младен Зиројевић (СНСД) био је сувишан у страначким комбинацијама његове странке и СДС, па је остао без било какве позиције у Савјету министара БиХ. Да би га умирили, у СНСД су му, како незванично сазнајемо, нудили да буде директор Завода за уџбенике и наставна средства РС. Међутим, према информацијама ЕуроБлица, Зиројевић је то одбио, киван што није заслужио поверење странке за неку значајнију, политичку функцију. Одлучио је да се врати у Управу за индиректно опорезивање (УИО) БиХ.

- Враћам се тамо одакле сам и дошао на министарску позицију. То је Одсјек за провођење и поштовање царинских прописа, регионални центар Сарајево. Прије тога сам радио и у бившој Царинској управи РС, док није била формирана УИО БиХ - каже Зиројевић.

Министар одбране Селмо Цикотић, који ће остати упамћен и по томе што је саслушаван на суду у вези са злочинима Армије БиХ над Хрватима у Бугојну, тврди да одлази из војних кругова.

- Послије министарске позиције, немам шта да тражим при ОС БиХ. Враћам се на факултет - каже Цикотић за ЕуроБлиц. За разлику од Цикотиоћа, његова замјеница Марина Пендеш остаће и даље на својој позицији.

И Ана Тришић Бабић ће наџивјети министра иностраних послова Свена Алкалаја, умјесто кога долази Златко Лгаумџија.

Алкалај, по обичају, не одговара на телефонске позиве. Незванично сазнајемо да највећи скандал-мајстор у прошлом Савјету министара БиХ неће остати ни на који начин у свом ресору.

- Он је имао статус државног службеника, али га је заледио док је био министар. Потом је тај статус себи укинуо. Претпостављам да је то учинио да би годину дана након истека мандата могао да прима пуну министарску плату, на шта има право по закону. Након тога ће вјероватно у пензију - каже наш извор близак Алкалају.

У Министарству за људска права и избјеглице БиХ дошло је до замјене комплетне управљачке структуре. Након пораза на изборима Странке за БиХ Хариса Силајџића, Сафет Халиловић остао је без шансе за нови мандат. Халиловић није био доступан за изјаву, али незванично ЕуроБлиц сазнаје да ће каријеру наставити као посланик у Представничком дому Парламента ФБиХ.

- Такође, наставиће ангажман и на Факултету политичких наука Сарајево, гдје никада није ни прекидао да ради као професор - каже саговрник из СБиХ.

Халиловићев замјеник Славко Марин није желио да открије гдје одлази.

-То што ће бити не бих још најављивао, јер ништа није доведено до краја. Нисам још добио никакво званично решење. Биће то нека значајна дужност, па ћемо сигурно остати у контакту - обећао је Марин „ЕуроБлицу“.

Гдје ће дугорочно да настави политичко дјеловање, није желио да открије ни досадашњи замјеник миниситра безбједности Мијо Крешић, познат по томе што је мјесецима био и в.д. директора Агенције за борбу против корупције БиХ.

- Имам више понуда за нови ангажман, али још нисам одлучио. Краткорочно ћу бити у Скупштини Тузланског кантона - тврди Крешић.

Слично Младену Зиројевићу, и министар финансија Драган Вранкић киван је на ХДЗ БиХ јер није стала иза њега у борби за неко ново министарско мјесто. Ипак, мораће да се „задовољи“ мандатом посланика у Представничком дому Парламента БиХ, гдје је просјечна мјесечна плата 5.000 КМ.

(ЕуроБлиц/Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog