Nauka
Језеро под Антарктиком крије тајну живота
Ако се нађу микроби у води испод глечера, то ће пробудити наду да постоје облици живота и ван Земље
Директор Руске антарктичке експедиције Валериј Лукин званично је потврдио да су истраживачи у станици Восток допрли до највећег језера скривеног испод јужне поларне „капе”. Језерска вода је, тачно према плану, шикнула четрдесетак метара уз бушотину, потискујући течност коришћену за топљење леда. Тако се формирао ледени чеп који је спријечио да се језеро загади, наводи се у саопштењу шефа станице Восток А. М. Јелагина, које је новинарима пренио Лукин.
Први наговјештаји овог великог научног успјеха појавили су се у суботу. У недјељу су сензори за притисак показали да је бушилица потпуно продрла до воде, а вијест је званично потврђена прекјуче у Москви, на Дан науке.
Много се очекује од истраживања узорака воде која је нетакнута стајала под ледом између 15 и 34 милиона година. Дио научника верује да је могуће да у језеру има трагова живота, док други дио сматра да је због одсуства свјетлости и недостатка хране то сасвим мало вјероватно.
Али живот је већ доказао да може да опстане на најневјероватнијим местима. Има га у чилеанској пустињи Атакама коју наручници пореде са условима на Марсу. Најотпорнија бактерија на свијету, пронађена прије 55 година у конзерви меса, преживљава радијацију која би убила и бубашвабу, а НАСА је снимила рачића испод дебелог леда на Антарктику.
Евентуално откриће микроба у Востоку пробудиће наду да живот постоји изван Земље, јер ако је опстао у тако суровим условима, можда га има на једном од Јупитерових природних сателита, Европи, или Сатурновом месецу Енцеладусу, гдје владају слични услови.
Почетком деведесетих година прошлог вијека интернационални тим научника је у станици Восток, анализирајући климу у прошлости на основу леда, на дубини од скоро четири километра открио другачији лед. Закључили су да је у питању замрзнута језерска вода, али постојање језера их није толико изненадило колико докази да у леду има микроба. Ипак, међу научницима није постигнут консензус да ли је то знак да у језеру има живота или је посљедица контаминације течношћу за бушење.
Руски тим усхићено упоређује овај успјех са првим слијетањем на Мјесец, али подједнако су узбуђени и амерички научници.
Џон Пришу са универзитета у Монтани, који сљедеће сезоне путује на Антарктик ради бушења до другог подглечерског језера, похвалио је достигнуће руских колега за „Њујорк тајмс”.
Научници ће сачекати сљедеће љето на Антарктику (децембар ове и јануар 2013. године) да би наставили са бушењем и вађењем узорака. Руси планирају да роботичком опремом узму узорке воде и тла са дна језера, али им је за то потребна дозвола Антарктичке организације.
Вода испод леда у течном стању због топлоте земље
Нови научни успјех не припада интернационалној, већ руској екипи и повод је за велики национални понос. Тим је годинама радио у екстремним условима, на температурама нижим од минус 40 степени Целзијусових. Рупу широку 12 центиметара заливали су керозином да се не би поново заледила. Језеро названо по истраживачкој станици највеће је од 280 колико их има испод неколико километара дебелог леда Антарктика, трећег по величини континента. Вода је у течном стању због притиска леда и топлоте земље.
Шта се крије у Востоку?
Откако је 1994. потврђено да постоји велико слатководно језеро испод леда Антарктика, круже разне теорије какве би све тајне могло да крије. Неке би могле да имају покриће, друге су смијешне или бесмислене. Ово су најпопуларније:
* Микроби – Пошто су се развијали у потпуној изолацији од других облика живота, представљали би јединствену врсту на земљи
* Нова бактерија – Ненаучни свијет страхује да ће нам из језера доћи нова бактерија против које неће бити лијека.
* Нафта – Ова теорија кружи више као шала: да су научници умјесто воде нашли чисту нафту и да зато тако предано буше.
* Гасови са ефектом стаклене баште – Због великог притиска леденог покривача, могуће је да су под ледом тоне гасова као што су ксенон, метан и кисеоник, који би могли да избију на површину.
* Нуклеарна енергија – Један блогер тврди да је својевремено из области Востока евакуисано све америчко особље јер су озрачени.
* Атлантида – Много је теорија гдје је нестала, али Восток је јак кандидат. Многи професори и писци тврде да се због тектонских потреса „преселила” на Јужни пол.
* Ванземаљци – Можда под утицајем филма „Створ” из 1982. развила се теорија да на Антарктик слијећу НЛО и да ванземаљци чак остају да живе под ледом. Друга је теорија да владе тамо крију предмете који доказују постојање ванземаљаца.
* Ништа – Научници верују да је у језеру од 10 до 20 пута више кисеоника него другдје на земљи, што би могло да буде токсично за жива бића.
(Политика/Фронтал)