Politika

Радојичић: БиХ није у фокусу америчке администрације

БАЊАЛУКА - Предсједник Народне скупштине Републике Српске Игор Радојичић изјавио је да БиХ није у фокусу америчке администрације, али да су се његови саговорници у САД занимали за питања војне имовине, статуса Брчко дистрикта и потенцијалних терористичких пријетњи у БиХ.


"БиХ није у фокусу америчке администрације, нити су то приоритети њихове спољне политике. То је добро, јер нама није потребан страни интервенционизам, којег смо имали превише у посљедњих 15 година", рекао је Радојичић, који је током недавне посјете САД разговарао са званичницима америчке администрације.

Радојичић је рекао да су сви добро информисани о нападу Мевлида Јашаревића на Амбасаду САД у Сарајеву.

Говорећи о иницијативи СНСД-а и СДС-а у парламенту БиХ за укидање Суда и Тужилаштва БиХ, Радојичић истиче да Сарајево гријеши ако мисли да ће стављањем под тепих предмета ратних злочина над Србима смирити ситуацију.

"Ситуација ће постати још компликованија. Незадовољство и притисци из Републике Српске ће расти. Нису свјесни да ће заштитом појединаца оптужених за ратни злочин угрозити цијели систем. Ако одбаце овај закон, иницијатива из Српске неће стати - биће још јача", рекао је Радојичић за "Вечерње новости".

Он је истакао да истрага у премету "Добровољачка" мора бити настављена, додајући да је почињен злочин над војницима ЈНА. "Видјећемо како ће да реагују тужиоци на притужбе из Српске. Имамо веома негативно искуство кад је ријеч о раду правосуђа БиХ. Нисмо оптимистични, нити имамо илузија да ће ствари кренути набоље. Нећемо се смирити док се не измијене или ревидирају надлежности Суда и Тужилаштва БиХ", рекао је Радојичић.

Он каже да најновији напад на уставну позицију Републике Српске, праћен оштром квалификацијом "геноцидна творевина", радикална манифестација континуиране политике, чији је циљ преуређење Устава и укидање Српске. Радојичић наглашава да та политика траје од рата до данас, уз различита обиљежја и појавне облике, али је њен смисао увијек исти оспорити постојање Републике Српске.

"Република Српска има своју уставну, дејтонску основу. Пресуде појединим српским официрима говоре о појединачним случајевима. Оне не говоре ништа о колективној одговорности српског народа и не могу се доводити у везу са уставним уређењем Републике Српске", рекао је Радојичић.

Говорећи о томе како убрзати европски пут БиХ, Радојичић је рекао да претпоставља да би барем примјена одлуке "Сејдић и Финци" у дијелу који се тиче Дома народа парламента БиХ "одшкринула врата ЕУ" и да би БиХ дошла у позицију да поднесе апликацију за статус кандидата у ЕУ.

Он очекује да ће се Народна скупштина РС око 22. фебруара изјаснити о примјени одлуке "Сејдић и Финци", додајући да су сви у Републици Српској сагласни да обим уставних промјена мора бити везан искључиво за одлуку, а не за нешто друго, јер СДП и СДА траже чак враћање на "априлски пакет" и корјените промјене Устава.

(Срна/Фронтал)

 

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog