Politika

Данас пресуда Јелени Рашић

ХАГ- У Хашком трибуналу данас ће бити изречена пресуда Јелени Рашић, бившем референту за предмет тима одбране Милана Лукића, оптуженој за непоштивање суда.


Рашићева је 31. јануара признала кривицу по свим тачкама оптужнице која је терети за свјесно и намјерно ометање провођења правде пред Међународним судом.

Она је признала да је подмитила тројицу свједока којима је дала новац у замјену за давање исказа у одбрану Милана Лукића, који је провостепено осуђен на доживотни затвор због злочина у Вишеграду 1992. године.

На првом ступању пред суд, у септембру прошле године, Рашићева се изјаснила да није крива ни по једној од пет тачака оптужнице. По постизању споразума са тужилаштвом, 24. јануара, она се позитивно изјаснила о кривици и изјавила да је спремна да сноси све последице.

У расправи о одмјеравању казне, тужилац Пол Роџерс је као олакшавајућу околност навео да Рашићева "није била главни организатор и зачетник идеје" о прибављању лажних изјава.

Претресно вијеће заказало је за данас административну расправу на којој ће бити расправљано о здравственом стању Војислава Шешеља.

Вијеће је 12. јануара наложило да руски пулмолог Сергеј Николајевич Авдев прегледа оптуженог и достави свој извјештај судијама које су изразиле забринутост за Шешељево здравље, након што је лидер радикала 6. јануара био пребачен у болницу ван Притворске јединице УН.

Секретар Трибунала обавијестио је вијеће да доктор Адвев није у могућности да у наложеном року прегледа Шешеља. Секретар је затим ступио у контакт са другим руским кардиологом, али је Шешељ одбио да да пристанак уз изјаву да неће прихватити да га прегледа било који љекар по налогу судског вијећа. Шешељ није пристао и да се подаци о његовом здравственом стању доставе судском вијећу.

Изношење завршних ријечи на суђењу Шешељу по оптужници за злочине над несрпским становништвом у Хрватској, БиХ и Војводини заказано је за 5. март. Шешељ се у притвору трибунала налази од 24. фебруара 2003. године, након што се добровољно предао дао раније.

Данас ће бити настављено и суђење некадашњем предсједнику Републике Српске Радовану Караџићу по оптужници за геноцид, злочин против човјечности и кршења закона и обичаја ратовања у БиХ од 1992. до 1995. године. У завршној фази свог поступка, тужилаштво наставља извођење доказа по "сребреничкој компоненти оптужнице".

У Хашком трибуналу биће настављен и доказни поступак одбране генерала Здравка Толимира, кога терете за геноцид у Сребреници и прислино премијештање муслиманског становништва из Сребренице и Жепе 1995. године. Сутра би требало да буде саслушан трећи од укупно четири сведока одбране.

Толимир је био помоћник команданта за обавјештајно-безбједносне послове Главног штаба Војске Републике Српске, непосредно одговоран команданту Главног штаба генералу Ратку Младићу.

Главни претрес на суђењу некадашњим шефовима Државне безбједности Србије Јовици Станишићу и Франку Симатовићу биће настављен данас. Оптужница их терети за злочине које су у Хрватској и БиХ починиле полицијске и паравојне снаге под њиховом конторолом. Доказни поступак наставља Симатовићева одбрана.

У петак,10. фебруара, пред жалбеним судијом биће одржана конференција о стању у поступку у предмету "Поповић и други", у којем се судило шесторици официра Војске и полиције РС. Пресудом од 10. јуна 2010. Вујадин Поповић и Љубиша Беара осуђени су на казне доживотног затвора, Драго Николић на 35, Љубомир Боровчанин на 17, Радивој Милетић на 19, а Винко Пандуревић на 13 година затвора. Милан Гверо је осуђен на пет година затвора и у јуну 2010. му је одобрено пријевремено пуштање на слободу.

На пресуде су се жалили сви осуђени осим Боровчанина, који је у новембру прошле године пребачен на издржавање казне у Данску.

(Срна/Фротнал)

Komentari
Twitter
Anketa

Da li će novi američki predsjednik Donald Tramp učiniti svijet boljim mjestom za život?

Rezultati ankete
Blog