Politika

Центар за хуману политику: Зашто треба укинути постојеће правосуђе?

Центар за хуману политику сматра да умјесто политикантске иницијативе за укидање Тужилаштва и Суда БиХ треба укинути постојеће правосуђе и успоставити независно, некорумпирано, ефиксано и одговорно правосуђе.


Постојеће правосуђе треба укинути због тога што имамо десет пута више корупције, привредног и другог криминала, дроге и других облика угрожавања јавног интереса и основних друштвених вриједности него што смо имали у бившем једнопартијском систему, стоји у саопштењу Центар за хуману политику, које је медијима прослиједио предсједник центра Момир Дејановић.

Према њима постојећа тужилаштва треба укинути зато што открију и гоне мање од 10% одговорних за корупцију, привредни и организовани криминал, што у њима ради преко 90% корумпираних, неспособних и неспремних тужилаца, што углавном функционишу као тужилаштва за шумске крађе и општи криминал, што истражују ратне злочине других, што не истражују вишемилионски криминал који се види из њихових канцеларија, што не траже одузимање вишемилонске добити стечене извршењем кривичних дјела, што у судском поступку повлаче потврђене оптужнице због корупције, што прогоне оне који пријављују криминал, што одјелима за привредни криминал руководе тужиоци који су се истакли прикривањем извршеног криминала, што не завршавају истраге започете прије 2006. године, што праве нагодбе када имају све доказе и што никоме не одговарају.

Осим тога, како иситчу, судове треба укинути зато што у њима ради преко 50% корумпираних и неспособних судија, што се може наручити или купити ослобађајућа пресуда за убиство и друга кривична дјела, што прихватају повлачење потврђених оптужница и штетне споразуме о признању кривице, што повлаштеним изричу условне или минималне казне за тешка кривична дјела, што судски поступци трају преко 10 година и што никоме не одговарају.

Овакав Високи судски и тужилачки савјет треба укинути зато што је одговоран за катастрофално стање у правосуђу, што је именовао корумпиране и неспособне на функције тужилаца и судија, што су до сада разријешили 3 и опоменули 1% пријављених судија и тужилаца; што у њему апсолутну већину имају судије и тужиоци који немају интереса да промијене овакво правосуђе и што никоме не одговарају.

Према томе, кажу, боље је имати 30 некорумпираних, способних и спремних тужилаца, него преко тристотине садашњих и 500 некорумпираних и способних судија, него око хиљаду садашњих. Боље је имати правосуђе под контролом партијских комитета, него правосуђе под контролом криминалних структура. Не треба имати илузија да ће домаћи политичари, парламентарци или представници међународне заједнице путем структуралног дијалога о реформи правосуђа, акционих планова, пројеката о јачању тужилачких капацитета или на други начин суштински промијенити правосуђе. Монопол над креирањем новог правосудног система у БиХ треба одузети политичарима, међународној заједници и представницима правосуђа. Нови правосудни систем, на чија би рјешења одлучујући утицај требали имати представници цивилног друштва и најшира стручна и јавна расправа, подразумјевао би измјене постојећег законског оквира, спровођење лустрације у правосуђу којом би било одстрањено преко 90% тужилаца и око 50% судија који су корумпирани, неспособни или неспремни да раде свој посао, оснивање Високог тужилачког и Високог судског савјета у којим чланови не би могли бити активни тужиоци и судије, кантонална и окружна тужилаштва за општи криминал, два ентитетска тужилаштва за привредни и организовани криминал и државно тужилаштво за ратне злочине, успостављање система одговорности, контроле и годишње оцјене квалитета рада у правосуђу и прво именовање судија и тужилаца на мандат од 5 година.

Предлажу да државни и ентитетски парламенти донесу одлуке о укидању тужилаштава, судова и Високог судског и тужилачког савјета са 01. јануаром 2013. године и да се истог дана успоставе нове правосудне институције.

(Фронтал)

Komentari
Twitter
Anketa

Koliko ste vi lično zadovoljni 2024. godinom?

Rezultati ankete
Blog