Politika
Микеш: Политика преузела правосуђе
БАЊАЛУКА - Правни стручњак Мирослав Микеш рекао је да свака прича о наводној потреби формирања врховног суда БиХ има политичку позадину, јер је крајњи циљ његовог успостављања унитаризација судске власти, као у случају законодавне и извршне.
"Заговорници те идеје надају се да ће, уколико би дошло до формирања врховног суда, из једног центра моћи креирати судску и казнену политику, кроз разноразне већине, потпомогнуте дијеловима међународне заједнице. То је недопустиво и непотребно", рекао је Микеш.
Одговарајући на питање да ли је захтјев за формирање врховног суда покушај скретања пажње са одлуке о обустављању истраге у случају "Добровољачка", Микеш каже да то може бити директни повод, али да није главни узорк, јер се у претходном периоду пласирала идеја о томе.
"То раде политички и неки правни кругови у Сарајеву. Повод можда јесте обустављање истраге, али узрок није само у томе, јер дуже траје", рекао је Микеш.
Он је нагласио да не постоји уставни основ за формирање врховног суда БиХ, те да је Уставом БиХ као једини суд на нивоу БиХ предвиђен Уставни суд БиХ.
Истичући да у БиХ већ постоје двије правосудне институције успостављене без уставног основа, Микеш каже да многи погрешно тумаче двије одлуке Уставног суда БиХ у погледу уставности Суда и Тужилаштва БиХ.
"Одлукама Уставног суда БиХ речено је да није противуставно формирати Суд и Тужилаштво БиХ. Једна је ствар кад се неко договори, јер за то постоји политичка воља и формира Суд и Тужилаштво БиХ, али је сасвим нешто друго имају ли Суд и Тужилаштво БиХ уставни основ. То многи бркају", рекао је Микеш за "Фокус".
Говорећи о току структуралног дијалога о реформи правосуђа у БиХ, Микеш каже да одређени кругови у Републици Српској не подржавају оперативно довољно оно што је политички постигао предсједник РС Милорад Додик.
"Чињеница да из сарајевских политичких кругова долази огромна опструкција према том процесу, јер желе задржати статус кво. Досадашњи рад Суда и Тужилаштва БиХ, на овај начин, сигурно иде више у прилог Бошњацима. Треба покушати структурални дијалог убрзати и довести до конкретних закључака, који су базирани на принципима владавине права и правне државе. То треба да буде што прије усвојено ради свих грађана БиХ, не само РС", рекао је Микеш.
(Срна/Фронтал)