Društvo
У Доњој Градини обиљежен Међунаросни дан сјећања на жртве холокауста
КОЗАРСКА ДУБИЦА - Поводом обиљежавања Међународног дана сјећања на жртве холокауста, на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина, највећем стратишту усташког логора Јасеновац, вијенце су данас положили начелник општине Козарска Дубица Нино Јауз, предсједник Борачке организације Републике Српске /РС/ Пантелија Ћургуз и представници општинског СУБНОР-а.
Након одавања почасти невиним жртвама усташког злочина у Доњој Градини, Јауз је истакао да данашњи датум треба свима да буде подсјетник на оно што се десило у Другом свјетском рату и опомена да се таква трагедија не смије више никада дозволити.
"Ниједан злочин не смије бити заборављен. Нажалост, мало логораша је успјело да преживи страхоте усташког злочина, а злочин који се догодио у Јасеновцу и Доњој Градини је геноцид. Усташки зликовци су масакрирали и убијали своје жртве које су биле криве једино због тога што су били Срби, Јевреји, Роми и антифашисти", рекао је Јауз.
Предсједник Борачке организације Републике Српске Пантелија Ћургуз подсјетио је да је Доња Градина највеће стратиште 20. вијека гдје су се догодили најмонструознији злочини у којима су Срби били највеће жртве, те да свијет још увијек не зна праву истину о овим догађајима.
Кустос Спомен-подручја Доња Градина Дејан Мотл потврдио је да у тој јавној установи поводом обиљежавања Међународног дана сећања на жртве холокауста није било других активности.
Он је најавио да ће почетком наредног мјесеца бити у потпуности завршени радови на постављању стаклене настрешнице над "Тополом ужаса", чију изградњу је у износу од 236.000 КМ финанансирало Министарство просвјете и културе Владе Републике Српске.
Међународни дан сјећања на жртве холокауста, 27. јануар, установљен је резолуцијом Уједињених нација, у знак сјећања на тај датум 1945. године, када су совјетске трупе ослободиле највећи нацистички логор смрти Аушвиц.
Доња Градина представља највеће стратиште у систему концентрационих логора Јасеновац, који је формиран у августу 1941. године, непосредно након проглашења Независне Државе Хрватске /НДХ/. Према неким процјенама, у Градини је убијено и закопано више од 360. 000 људи, углавном Срба.
Према истраживањима стручњака, у периоду између 1941. и 1945. године у систему концентрационих логора Јасеновац убијено је око 800 000 дјеце, жена и стараца.
Међу страдалима било је највише Срба, Јевреја и Рома. Према начину убијања, јасеновачки логор сматра се најмонструознијим стратиштем које је тада постојало у свијету, а који је основала и њиме управљала усташка НДХ.
(Срна/Фронтал)